Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

‚Nie odchodzę przez tę interwencję’. Komendant z Cieszyna złożył wypowiedzenie

Facebook Twitter

Złożyłem oświadczenie wypowiadające pracę z dniem 31 października. Ale proszę tej sytuacji nie wiązać z użyciem przez strażników miejskich paralizatora – mówi w rozmowie z Radiem 90 Kazimierz Płusa, komendant Straży Miejskiej w Cieszynie.

Powracamy w wiadomościach do wczorajszej informacji, przypomnijmy podczas święta miasta strażnicy w celu obezwładnienie uciekającego mężczyzny użyli paralizatora. Wcześniej ta osoba, z fontanny wystrzeliła racę. Po tym wydarzeniu Gabriela Staszkiewicz zakazała miejskim strażnikom używania paralizatorów.

Strażnicy podjęli interwencję na wniosek kierownika ochrony. Strażnicy, prowadząc w tłumie do samochodu służbowego, żeby tam podjąć właściwe czynności, podczas tego prowadzenia osoba zaczęła uciekać. Podczas pościgu strażnik, nie miał innego wyjścia, po wielokrotnych wezwaniach do zatrzymania, zastosował środek bezpośredniego przymusu.
Radio90: Nie było obawy, że te elektrody nie trafią kogoś innego?
Mnie na miejscu nie było. Użycie paralizatora nie było w samym centrum imprezy, tylko pod ‚laubami’, gdzie byłą mniejszą ilość osób, które się rozstępowały przed strażnikiem i sprawcą.

Po całym zajściu sporządziłem raport, który trafił do pani burmistrz. Strażnik miejski miał prawo zastosować to narzędzie przymusu bezpośredniego – mówi Radiu 90 Kazimierz Płusa. Co więc z odejściem komendanta?

Użycie paralizatora podczas święta Trzech Braci było uzasadnione. Przepisy, które to regulują, to potwierdzają. Nie było osób poszkodowanych, nie było skargi przez osobę, wobec której paralizator był użyty. Ja nie widziałem żadnego problemu, bo to jest normalne działanie strażników miejskich.
Radio90: Pana odejście po wielu latach z cieszyńskiej straży miejskiej nie jest związane z tym faktem.
Nie jest związane z tym faktem. Obecnie mogę powiedzieć, żeby nie ‚kombinować’ już co do mojego odejścia, że są to względy osobiste.
Radio90: Inna praca?
– Szukam.

Komendant Kazimierz Płusa jest szefem cieszyńskich strażników od 23 lat.

Czytaj także:

Wypowiedzenie komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj