Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

„Nie oddamy ekonomika!” – protest uczniów ZSE pod budynkiem starostwa

Facebook Twitter

Ponad 170 uczniów raciborskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych pikietowało w czwartek (24.01.) pod raciborskim starostwem. Młodzi ludzie protestują przeciwko planom połączenia ich szkoły z zawodówką. Władze powiatu tłumaczą jednak, że połączenie szkół to jedyny sposób na ich uratowanie.

Uczniowie raciborskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych przeszli ulicami miasta niosąc transparenty, na których wypisali hasła, wyrażające ich sprzeciw przeciwko planom starostwa. Młodzież z ekonomika nie chce, by ich szkołę połączono z zawodówką. Protest rozpoczął się już przy budynku ZSE, a zakończył na placu Okrzei, przy starostwie:

Do protestujących uczniów wyszedł starosta, Adam Hajduk, by wytłumaczyć powody decyzji o połączeniu szkół. Ten pomysł jest efektem słabego, ubiegłorocznego naboru do ZSE. Starosta przekonuje, że połączenie szkół jest szansą na uratowanie ekonomika:

Uchwałę intencyjną w tej sprawie powiatowi radni mają podjąć 29 stycznia. Ostateczna decyzja ma natomiast zapaść w maju. Likwidacji szkoły w tak krótkim czasie nie wyobraża sobie dyrekcja ZSE. Mówi Zenon Sochacki, dyrektor placówki:

Rzeczywiście na ten rok szkolny nie wyszedł nabór taki, jakbyśmy się spodziewali, mógł być lepszy… Jest taki jaki jest i myślę, że to mogło głównie miało wpływ na decyzję naszego organu prowadzącego. Jednakże wydaje mi się, że każdemu trzeba dać dwie szanse – jeden raz nie wyszedł nam nabór i od razu podjęto decyzję, i to w krótkim czasie, o łączeniu szkół. Ja przypomnę szkół, że o łączeniu szkół: Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Budowlanych mówiono przez dziesięć lat i nie doszło do tego. O nas zaczęło się mówić praktycznie pod koniec ubiegłego roku i w przeciągu miesiąca chce się zamknąć szkołę. To powoduje jakieś poczucie niesprawiedliwości, poczucie żalu.

Połączenie szkół oznacza również niejasną przyszłość dla pracowników szkoły: nauczycieli, administracji czy obsługi. Mówi jedna z nauczycielek Beta Gawlik:

Decyzja w sprawie przyszłych losów raciborskiego ekonomika zostanie podjęta w najbliższy wtorek, 29 stycznia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj