Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Nie święci garnki lepią”. Zaproszenie do muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

W czwartek (24.11) w raciborskim muzeum kolejne spotkanie z zabytkami. Tym razem na tapecie historyków wyjątkowe okazy ceramiki ze zbiorów muzeum w Raciborzu, takie jak akwamanila z Raciborza.

fot.pixabay.com

Akwamanila z Raciborza to ceramiczne naczynie z przedstawieniem głowy prawdopodobnie krowy, bądź smoka, naczynie na wodę służyło do polewania rąk przy obrzędach liturgicznych, w późniejszych okresach stosowane w rytuałach świeckich. Przedmiot został znaleziony w maju 2007 roku, w trakcie prac archeologicznych na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Zborowej. Muzeum przedstawiło jego historię w internetowym cyklu „Zabytek Miesiąca”.

fot.muzeum-raciborz.pl

Przedmiot ma 11 cm wysokości, 18 cm długości, maksymalna średnica brzuśca 13 cm. średnica dna to 11cm. Analiza mikroskopowa wykazała, że przedmiot został wykonany z masy garncarskiej w skład której wchodziła glina średnioplastyczna oraz wyselekcjonowane ziarna kwarcu. Naczynie wypalone zostało w atmosferze utleniającej o temperaturze około 910°C. Naczynie pokryte jest polewą barwy oliwkowej ( z wyjątkiem dna), badania fizyko – chemiczne szkliwa ujawniły dużą procentową zawartość krzemu i ołowiu. Na powierzchni omawianego zabytku występują drobne guzy od góry 4 sztuki, na ścianach bocznych 5 sztuk. Analiza fizyko – chemiczna zdobień wykazała iż są one zrobione z związków żelaza ( magnetytu i spinelu). Całość ornamentu uzupełniają dwa dookolne poziome ryty występujące na najwyższej szerokości brzuśca.

– pisze na stronie internetowej muzeum w Raciborzu Marcin Rezner.

Czwartkowe spotkanie z zabytkami w Raciborzu o 18.00, pod hasłem „Nie święci garnki lepią”.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023