Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Nie unikniemy ingerencji w działki” – mówią mieszkańcy. Spór o przebudowę ulicy Głożyńskiej w Radlinie

Facebook Twitter

Część mieszkańców nie chce zgodzić się na przebudowę drogi według projektu proponowanego przez Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu. To trasa, którą wielu kierowców skraca przejazd między Wodzisławiem a Rydułtowami, ale która też prowadzi do rydułtowskiej strefy przemysłowej.

Od lat mieszkańcy wnioskowali o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu i budowę chodnika. Według dokumentacji projektowej jezdnia ma mieć szerokość 5 i pół metra na całej długości, ma też powstać 2-metrowy chodnik.

Nie unikniemy ingerencji w nasze działki, a zbyt szeroka i gładka nawierzchnia spotęguje tylko ruch na tej ulicy

– mówią mieszkańcy Głożyńskiej, posłuchajcie:

Ta droga po prostu tutaj jest szybka. (…) Tutaj wszyscy jeżdżą, założenie było takie, żeby tu powstał chodnik. (…) Aktualnie proponują nam tutaj drogę, jakby to była autostrada… (…) Już teraz dom się trzęsie, jak przejeżdżają samochody ciężarowe.

Z przeciwnikami przebudowy rozmawiała Monika Sokołowska. To osoby mieszkające tuż przy drodze:

Droga będzie poszerzona, będzie większy ruch. (…) 1,5 metra z każdej prawie posesji ma wylany asfalt, na naszych działkach, my za to płacimy podatki. (…) Ludzie jeżdżą tutaj jak wariaci, za każdym razem jak wyjeżdżam, to nie wiem czy przeżyję (…)

Do Urzędu Miasta w Radlinie w lutym została złożona petycja przeciwko inwestycji na Głożyńskiej, podpisana przez ponad 120 osób. Została ona wysłana do powiatu wodzisławskiego, który odesłał ją z powrotem do Radlina.

To zdecydowana większość domostw położonych przy tej ulicy

– zauważa Robert Szindler, radny z Radlina, który podkreśla brak konsultacji społecznych:

Robert Szindler: Wszystkiego tego można było uniknąć, robiąc konsultacje. Miasto mówi, że były spotkania z mieszkańcami, ale spotkania były dwa i to po tym, jak decyzja już zapadła. Dwa lata droga była projektowana, bo myśmy razem z powiatem przeznaczali po 100 tysięcy złotych, po 50 tysięcy każdego roku. Jeśli sprawa jest takiej rangi, że dotyczy bezpośrednio mieszkańców, ich komfortu życia i zdrowia, to powinny być prawidłowe konsultacje społeczne, a nie spotkania z mieszkańcami, gdzie nic się nie dało nic zrobić. Nie wiedzieliśmy, że to będzie ze specustawy, przecież każda specustawa, gdy jest tak blisko domów, ingerencja w działki prywatne budzi sprzeciw mieszkańców… płot obok płotu i zaraz jest droga!

Ale zdania co do przebudowy Głożyńskiej są podzielone także wśród samych mieszkańców, bo jest też grupa zwolenników tej inwestycji. Wśród nich Marcin Lach:

Marcin Lach: Jednym z głównych argumentów przeciwników remontu jest to, że droga ma zostać poszerzona…Tak, ma zostać poszerzona, to ma zostać unormowane. Mam nadzieję, że na sesji radni jednak zdecydują o zwróceniu się do Rady Powiatu o remont tej ulicy. Jeżeli powiat nie wystąpi o środki zewnętrzne, będzie bardzo ciężko doprowadzić ten remont do skutku (…).

Co dokładnie zakłada dokumentacja projektowa, jak ma wyglądać ulica Głożyńska po przebudowie? O tym jeszcze dziś (25.04.) w wiadomościach Radia 90.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024