Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie we wszystkich szkołach odbyły się rady pedagogiczne. Co dalej z maturami?

Facebook Twitter

Co z maturami i klasyfikacją uczniów w szkołach średnich w regionie? Część uczniów już może odetchnąć z ulgą, mają wystawione oceny. Niektóre szkoły są już po radach pedagogicznych. Ale są i takie placówki, gdzie z powodu protestu nauczycieli, uczniowie ostatnich klas oczekują na dopuszczenie do matury. A niebawem prezydent Andrzej Duda ma podpisać, uchwaloną w ekspresowym trybie, ustawę o maturze.

Jeśli rady pedagogicznie nie sklasyfikują uczniów klas maturalnych, wtedy zrobi to za nich dyrektor szkoły. Jeśli nie on, samorząd będzie mógł wskazać nauczyciela, który to wykona – wynika z przepisów, przyjętych przez sejm. Na szczęście w większości szkół w regionie maturzyści mogą już spać spokojnie. Zawieszony strajk nauczycieli spowoduje, że szkoły w najbliższy poniedziałek rozpoczną normalną pracę. Ale w niektórych placówkach już dzisiaj odbyły się rady pedagogiczne – tak było m.in. w wodzisławskim 'ekonomiku'.- mówi dyrektorka placówki Maria Lach.

Zdecydowana większość nauczycieli strajkowała, natomiast część osób nie strajkowało, plus ja z racji urzędu pełnionego w strajkowe dni, dlatego pomimo trudności, które w każdej placówce i szkole wystąpiły, dobro ucznia jest najważniejsze i wszystko w terminie udało się zorganizować. Uczniowie naszych klas maturalnych zostają absolwentami szkoły.

A tym samym mogą przystąpić do matury

W powiecie wodzisławskim zakończenie roku szkolnego w większości szkół średnich, zaplanowano na dziś (26.04.). Już w środę, pomimo strajku nauczycieli udało się przeprowadzić rady klasyfikacyjne z Zespole Szkół Ekonomicznych oraz w 1. Liceum Ogólnokształcącym. Wczoraj po decyzji władz ZNP o zawieszeniu strajku, rady zebrały się w większości pozostałych szkół powiatu i dokonały klasyfikacji uczniów. Nie udało się to jedynie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Rydułtowach. Tam kolejny termin posiedzenia rady pedagogicznej wyznaczono na dziś.

W powiecie cieszyńskim we wszystkich szkołach już w ubiegłym tygodniu, mimo protestu, zebrali się nauczyciele. Na czas trwania rad pedagogicznych strajk został zawieszony – informuje wydział edukacji cieszyńskiego starostwa. Także i tutaj matury odbędą się bez przeszkód.

W Rybniku we wszystkich szkołach wystawiono oceny, w części placówek odbyły się rady pedagogiczne i tam już absolwentom rozdawane są świadectwa. W niektórych szkołach trwają próby zwołania rad. Jeśli się to nie uda, dyrektor skorzysta z nowej ustawy – słyszymy w wydziale edukacji rybnickiego magistratu. Dodajmy, że dzisiaj, 26 kwietnia to ostateczny termin powołania rad pedagogicznych.

Czasu coraz mniej. Egzaminy maturalne 2019 rozpoczną się po długim weekendzie, czyli w poniedziałek 6 maja i potrwają do 23 maja.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj