Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Nie wiedziałem, że trzeba złożyć korektę do deklaracji śmieciowej! Teraz mam płacić 17 złotych?!”

Facebook Twitter

Obniżyli koszty wywozów śmieci, ale informacja o konieczności złożenia nowej deklaracji nie dotarła do wszystkich mieszkańców Świerklan. A termin minął w piątek (12.07.). Kto nie wiedział o zmianach, ten - zamiast 6,50 - za wywóz odpadów zapłaci aż 17 złotych.

Do Radia 90 zadzwonił zbulwersowany tą sprawą mieszkaniec gminy, który twierdzi, że władze Świerklan specjalnie nie rozpowszechniały informacji o potrzebie ponownego złożenia deklaracji:

Informacja była ogłaszana w kościele – raz – w jedną majową niedzielę. Ponadto była publikacja w BIP-ie, była publikacja w gazecie, która się nazywa „kurier”. Z gazetą „Kurier” czy „Kurier Świerklański” nie spotkałem się nigdy. Nie uważam, żebym miał obowiązek czytania BIP-u. Wchodzę na stronę urzędu gminy i w dziale „aktualności”, gdzie pojawiają się różne komunikaty, taka informacja się niestety nie pojawiła. W związku z tym, że nie złożyłem deklaracji w terminie, będę płacił tak jak osoba, która nie przystąpiła do segregacji śmieci, czyli 17 złotych.

Mieszkaniec Świerklan uważa, że informacja nie została udostępniona do powszechnej wiadomości. Dodaje, że nie gmina nie wykorzystała wszystkich możliwości jej rozpowszechnienia: zaczynając chociażby od tego, że na temat konieczności złożenia nowej deklaracji zabrakło informacji na stronie internetowej urzędu:

Ponadto sama rozmowa z wójtem dzisiaj, jak przytoczyłem przykład innej gminy, jak ta polityka wygląda, chodziło mi o Pawłowice, gdzie mieszkańcy zostali poinformowani chociażby za pośrednictwem Radia 90, a ponadto pracownicy gminy sami chodzą do mieszkańców z korektami deklaracji, wójt wyśmiał mnie totalnie i powiedział, że nie jest to realne. Można to sobie zweryfikować jak to wygląda w Pawłowicach, a jak w Świerklanach i porównać, czy o jest możliwe, czy nie.

Wójt Świerklan, Antoni Mrowiec, uważa, że informacje na temat konieczności złożenia drugiej deklaracji nie tylko były publikowane w internecie czy w gminnej gazetce, ale także przekazywano je mieszkańcom już wtedy, kiedy przychodzili złożyć wniosek po raz pierwszy.

Takie informacje były i w kurierze i na stronie internetowej są.

Radio 90: Chodzi o stronę BIP czy Urzędu Gminy?

Na BIP-ie to jest chyba.

Radio 90: Mniej mieszkańców sprawdza BIP…

Jak mieszkańcy składali te pierwsze deklaracje, to od razu otrzymywali informację, że będzie składana jeszcze jedna deklaracja.

Radio 90: A do kiedy trzeba było złożyć te pierwsze deklaracje?

Do któregoś tam kwietnia.

Radio 90: To skąd już wtedy było wiadomo, że trzeba będzie je złożyć jeszcze raz, skoro 29 kwietnia ta uchwała została ogłoszona w dzienniku urzędowym?

Ci, co składali te pierwsze deklaracje to było potrzebne do tego, żeby określić ilość mieszkańców na terenie gminy. W kwietniu było rozstrzygnięcie przetargu i z tego rozstrzygnięcia podzieliliśmy, ile wypada na mieszkańca po przetargu. I potem były te nowe deklaracje potrzebne.

Wójt Świerklan dodaje także, że do tej pory z około 2700 gospodarstw nowe deklaracje złożyło 2200. Mieszkańcy mają jednak ostatnią szansę, by dopełnić swojego obowiązku:

Radio 90: Powiedział Pan coś takiego, że teraz niektórzy są być może na wakacjach, że dopiero złożą te deklaracje…

Mogą składać. My teraz dajemy do wszystkich kościołów informacje, żeby się pospieszyli, bo będą wydawane decyzje.

Radio 90: Czyli może warto teraz powiedzieć mieszkańcom, kiedy ostateczny termin mija?

Nie ma takiego ostatecznego terminu, bo go nie wyznaczyliśmy. Daliśmy termin do 12 i przez prawie 1,5 miesiąca można było składać te nowe deklaracje. Ja do końca lipca – gdzieś po 20 lipca zaczynam wydawać decyzje.

Antoni Mrowiec przypomina więc, by wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji zrobili to zaraz na początku kolejnego tygodnia. Dodaje także, że będą mogli złożyć wniosek, w którym zadeklarują segregowanie odpadów, co oznacza, że nie będą musieli płacić 17 złotych, ale sześć pięćdziesiąt.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024