Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie wychodź na spacer, zrezygnuj z biegania, nie wietrz mieszkania! Brzmi strasznie?

Facebook Twitter

Straszne jest powietrze, jakim oddychamy. Dziś w Radiu 90 raport o rybnickim smogu. 5 miejsce w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza pyłem. Stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w Rybniku 15-krotnie przekracza dozwoloną roczną normę. W 2014 roku dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego było przekroczone w Rybniku przez 115 dni! Według prawa normy te mogą być przekroczone jedynie przez 35 dni. Pora zacząć coś z tym robić.

To, że smog jest ogromnym problemem Rybnika nie trzeba nikogo przekonywać. Jesteśmy na 4 miejscu wśród polskich miast, jeśli chodzi o rakotwórcze zanieczyszczenie powietrza. Wszyscy to czujemy, jak się żyje ze smogiem?

Czy naprawdę jest aż tak źle? Emil Nagalewski i Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, koordynatorzy projektu „Wyjście Smoga” odpowiadają: Jest bardzo źle.

Co to jest benzo(a)piren? Obecny jest w dymie papierosowym, jeśli substancję tę przeliczymy na papierosy, to okaże się, że w 2013 roku wypaliłeś ich grubo ponad 3 tysiące. Nie palisz? Nie ma znaczenia.

Co to jest pył zwieszony PM10?

– tłumaczy Janusz Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, koordynator projektu „Wyjście Smoga”. Co rybniczanie wiedzą o smogu? CRIS zlecił badania, z których wynika jasno: To jest ogromny problem miasta:

Palenie śmieci. Wstydzimy się tego, widzimy u sąsiada, we własnej kotłowni oczywiście nie:

Jak rozwiązać problem smogu w Rybniku? Oto podpowiedzi mieszkańców:

O to jak rozwiązać problem smogu pytało w specjalnym badaniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, oto wyniki ankiety:

Teraz wywołane do odpowiedzi miasto. W tym roku postawiliśmy na informację i zmianę regulaminu dopłat – mówi Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika:

Dlatego pojawiły się bilbordy i ulotki, właśnie takie ulotki wraz z decyzją podatkową trafią już wkrótce do wszystkich mieszkańców Rybnika. Do 27 stycznia potrwają konsultacje na temat regulaminu dopłat do ekologicznych rozwiązań:

Na ten cel Rybnik ma 3 miliony złotych. Jaki wpływ smog ma na nasze zdrowie? O tym w rozmowie z Joanną Kasznią-Kocot alergologiem, pediatrą, wykładowcą  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W Rybniku trudniej się oddycha – przyznaje nasza rozmówczyni:

Jak działa smog na nasz organizm?

Jak żyć ze smogiem? Przede wszystkim w czasie dużego zanieczyszczenia ograniczyć spacery:

Konieczna jest także zmiana diety – radzi dr Joanna Kasznia Kocot:

Pochodzenie warzyw i owoców też ma znaczenie. Te, które rosną w Rybniku, niekoniecznie są zdrowe:

Walczyć ze smogiem trzeba na wielu poziomach – podkreśla nasza rozmówczyni:

Polska to purpurowa wyspa na mapie Europy. Powietrze, którym oddychamy jest bardzo zanieczyszczone i to jest poważny problem dla wielu miejscowości – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego:

Co z tym zrobić? Andrzej Guła podaje przykład z Czech:

Czy Polacy mają żelazne płuca? Na to wygląda. Łączymy się z Ewą Lutomską z Krakowskiego Alarmu Smogowego:

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

stopka_logotypy_info_o_finansowaniu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023