Nie wychodź na spacer, zrezygnuj z biegania, nie wietrz mieszkania! Brzmi strasznie?
Straszne jest powietrze, jakim oddychamy. Dziś w Radiu 90 raport o rybnickim smogu. 5 miejsce w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza pyłem. Stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w Rybniku 15-krotnie przekracza dozwoloną roczną normę. W 2014 roku dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego było przekroczone w Rybniku przez 115 dni! Według prawa normy te mogą być przekroczone jedynie przez 35 dni. Pora zacząć coś z tym robić.
To, że smog jest ogromnym problemem Rybnika nie trzeba nikogo przekonywać. Jesteśmy na 4 miejscu wśród polskich miast, jeśli chodzi o rakotwórcze zanieczyszczenie powietrza. Wszyscy to czujemy, jak się żyje ze smogiem?
Czy naprawdę jest aż tak źle? Emil Nagalewski i Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, koordynatorzy projektu „Wyjście Smoga” odpowiadają: Jest bardzo źle.
Co to jest benzo(a)piren? Obecny jest w dymie papierosowym, jeśli substancję tę przeliczymy na papierosy, to okaże się, że w 2013 roku wypaliłeś ich grubo ponad 3 tysiące. Nie palisz? Nie ma znaczenia.
Co to jest pył zwieszony PM10?
– tłumaczy Janusz Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, koordynator projektu „Wyjście Smoga”. Co rybniczanie wiedzą o smogu? CRIS zlecił badania, z których wynika jasno: To jest ogromny problem miasta:
Palenie śmieci. Wstydzimy się tego, widzimy u sąsiada, we własnej kotłowni oczywiście nie:
Jak rozwiązać problem smogu w Rybniku? Oto podpowiedzi mieszkańców:
O to jak rozwiązać problem smogu pytało w specjalnym badaniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, oto wyniki ankiety:
Teraz wywołane do odpowiedzi miasto. W tym roku postawiliśmy na informację i zmianę regulaminu dopłat – mówi Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika:
Dlatego pojawiły się bilbordy i ulotki, właśnie takie ulotki wraz z decyzją podatkową trafią już wkrótce do wszystkich mieszkańców Rybnika. Do 27 stycznia potrwają konsultacje na temat regulaminu dopłat do ekologicznych rozwiązań:
Na ten cel Rybnik ma 3 miliony złotych. Jaki wpływ smog ma na nasze zdrowie? O tym w rozmowie z Joanną Kasznią-Kocot alergologiem, pediatrą, wykładowcą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W Rybniku trudniej się oddycha – przyznaje nasza rozmówczyni:
Jak działa smog na nasz organizm?
Jak żyć ze smogiem? Przede wszystkim w czasie dużego zanieczyszczenia ograniczyć spacery:
Konieczna jest także zmiana diety – radzi dr Joanna Kasznia Kocot:
Pochodzenie warzyw i owoców też ma znaczenie. Te, które rosną w Rybniku, niekoniecznie są zdrowe:
Walczyć ze smogiem trzeba na wielu poziomach – podkreśla nasza rozmówczyni:
Polska to purpurowa wyspa na mapie Europy. Powietrze, którym oddychamy jest bardzo zanieczyszczone i to jest poważny problem dla wielu miejscowości – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego:
Co z tym zrobić? Andrzej Guła podaje przykład z Czech:
Czy Polacy mają żelazne płuca? Na to wygląda. Łączymy się z Ewą Lutomską z Krakowskiego Alarmu Smogowego:
Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.