Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie wykorzystałeś bonu turystycznego? Masz na to kolejne pół roku

Facebook Twitter

Niewykorzystany – nie przepadnie. O kolejne miesiące przedłużona została możliwość zrealizowania bonu turystycznego. Przypomnijmy, 500 zł na każde dziecko można wydać na noclegi i imprezy turystyczne.

fot. pixabay.com

Pierwotnie płatność bonem miała być dokonywana do końca marca bieżącego roku. Jednak zgodnie z nowelizacją przepisów, wydłużono jego ważność o pół roku. Tym samym bonem turystycznym będzie można płacić do końca września 2022 roku.

W naszym województwie przyznano niespełna pół miliona bonów

Połowa z nich została całkowicie wykorzystana, ale drugie pół czeka na realizację. Jak mówi Radiu 90 Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS w województwie śląskim, kwota nieaktywowanych jeszcze bonów to 74 miliony złotych. Tyle pieniędzy mają jeszcze mieszkańcy i mogą je wydać na wypoczynek z dziećmi:

Beata Kopczyńska: Dzięki wydłużeniu ważności bonu rodzice mogą mieć więcej czasu na jego wykorzystanie. Będą mogli się zdecydować czy opłacić nim na przykład ferie zimowe, czy też wykorzystać go, by opłacić kolonię letnią czy inne wakacyjne atrakcje. Bonem turystycznym będzie można płacić do 30 września tego roku. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500+. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 złotych.

W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wartość bonu wynosi 1000 złotych. Realizacja świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych ZUS:

Beata Kopczyńska: Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym SMS. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, bonami można płacić  wielokrotnie, do wykorzystania wysokości przyznanego bonu.

Liczba bonów w skali kraju to blisko 4 320 000. Ci, którzy go posiadają, mogą opłacić nim pobyt, lub zapłacić za usługę w 30 tysiącach miejsc w całej Polsce. W województwie śląskim takich podmiotów turystycznych jest 1900.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj