Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie wyrzucaj dyni do lasu! Niekontrolowane dokarmianie nie jest dobre dla zwierząt

Facebook Twitter

Czy można wyrzucić dynie do lasu? Czy nadają się one na pokarm dla leśnych zwierząt? Z takimi pytaniami ostatnio spotykają się Lasy Państwowe. Niekontrolowane dokarmianie nie jest niczym dobrym dla leśnych zwierząt- informują na swoim fanpage leśnicy.

Dynia nie jest naturalnym gatunkiem dla środowiska leśnego

  • Tak samo jak liście z naszego ogródka, skoszona trawa, przydomowy kompostownik. Nawet skórkę od banana, którego zjemy w czasie leśnej wyprawy, powinniśmy wyrzucić w domu, a nie w lesie. W ten sposób rozprzestrzeniają się gatunki obce, niekiedy inwazyjne.

Niekontrolowane dokarmianie nie jest niczym dobrym dla leśnych zwierząt

  • Raz, że nie jest to ich naturalny pokarm, dwa, że nieprzemyślane dokarmianie tylko sprowokuje zwierzęta do poszukiwań pokarmu w pobliżu osad ludzkich, a to nie jest dla nich bezpieczne.

Teraz dynie, a w ślad za nimi będzie inna żywność

  • Wasze zachowanie może wpłynąć na zachowanie innych, weźcie to pod uwagę.

Nie marnujmy żywności!

  • Z dyni można zrobić zupę, tatrę, ciasteczka. Może ją oddać komuś, kto ją wykorzysta. Następnym razem warto kupić tylko tyle dyń, ile jesteśmy w stanie zagospodarować. Przed nami zbliżające się Andrzejki. Jeśli zamierzacie wykorzystać dynie do dekoracji, poszukajcie od razu przepisu kulinarnego, który możecie wykorzystać

– czytamy na fanpage Lasów Państwowych.

A my proponujemy z dyni przygotować pyszny krem!

Składniki odżywcze dyni

Zupa z dyni jest bogata w potas, wapń, fosfor, magnez oraz żelazo, witaminy z grupy A,B,C,E, K. Swój pomarańczowy kolor zawdzięcza karotenom. Błonnik zawarty w dyni wspomaga nasz układ trawienny i daje uczucie sytości. Nie zapominajmy o pestkach, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i zawierają wiązki z grupy fitosteroli. Warto także wiedzieć, że dyniowa zupa zawiera bardzo mało tłuszczu, białka i węglowodanów, co za tym idzie – jest niskokaloryczna, lekkostrawna i zdrowa!

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021