Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie wyrzucajcie resztek jedzenia przez okna!

Facebook Twitter

Za nami święta, czas kiedy na stołach nie brakuje jedzenia. Co zrobić tym, które zostało? W wielu miastach działają tak zwane lodówki społeczne, gdzie można zostawić nadające się jeszcze do zjedzenia potrawy i wiele osób tak robi. Korzystają potrzebujący.

Niestety wciąż są także tacy, którzy resztki po prostu wyrzucają przez okna – dla pieska, dla kotka. Tak dzieje się na wielu jastrzębskich osiedlach

– mówi Iwona Jaszke ze schroniska dla zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju.

Nie róbcie tego!

– apeluje.

Iwona Jaszke: Każdemu przeszkadza psia kupa na chodniku czy na trawniku. Rozumiemy. Jako właścicielka psów też jestem za tym, żeby po psach sprzątać. Straszne jest to wyrzucanie jedzenia przez balkony, przez okna. Później leżą resztki jedzenia na trawnikach. Pies jest psem, wie, że tego mu nie wolno, natomiast zawsze przyciągnie do tego i jest to niekomfortowe. Nie powinniśmy tak robić. Nie dość, że jest to nieestetycznie wygląda, to jeszcze ze szkodą dla zwierząt. Ludzie wyrzucają te resztki, bo pewnie biedny piesek czy kotek sobie zje. To jest dramat spacerowanie z psem pod takimi blokami.

Iwona Jaszke schronisko dla zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju

Niewielu zdaje sobie sprawę, że takie resztki stanowią również niebezpieczeństwo

– dodaje Iwona Jaszke.

Iwona Jaszke: Szczególnie na tych osiedlach takich jak moje, które graniczy z polami. Ściągamy niestety dzikie zwierzęta pod bloki – lisy, kuny i inne zwierzęta, które się tymi resztkami żywią, a to jest niebezpieczeństwo wścieklizny. O ile psy w większości są szczepione na wściekliznę, to koty, które żyją pod blokami, niestety nie. Mogą gdzieś tam zostać napadnięte przez lisa, pogryzione, a to jest niebezpieczeństwo zarażenia się zwierząt wścieklizną od dzikich zwierząt ściąganych resztkami jedzenia. To jest żer dla dzikich zwierząt bardzo łatwy i smakowity.

Przypominamy resztki jedzenia należy wrzucać do pojemników na bioodpady. Nie wszystkie powinny tam jednak trafiać, trzeba je wcześniej posegregować. Na pewno nie powinny lądować wyrzucane przez okna czy balkony na trawnikach. To po prostu zaśmiecanie otoczenia, a za to grożą mandaty.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023