Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Nie zarażę cię autyzmem, ale mogę optymizmem”

Facebook Twitter

U jednego na 250 dzieci diagnozowany jest autyzm. Są dane, które mówią, że w Polsce jedno na 100 dzieci ma tę chorobę. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie zaburzeń, by rozpocząć terapię, która ma pomóc dziecku w codziennym funkcjonowaniu.

Mówimy o tym nie bez powodu: 2 kwietnia na całym świecie obchodzony był Dzień Autyzmu, wiele miejsc zabłysło na niebiesko. Ale tak naprawdę, każdy moment jest dobry, by mówić i uświadamiać, że diagnoza nie oznacza wyroku, że z autyzmem można żyć, a nawet dobrze funkcjonować przy odpowiedniej terapii:

Prowadzę grupę wsparcia dla rodziców dzieci z autyzmem. To z czym mają kłopot rodzice, to poszukiwanie różnych form, które tak naprawdę nie mają dowodów na to, że są skuteczne. Ja, jako terapeuta, mam doświadczenie, że niektóre z metod mogą wzajemnie się wykluczać albo wpływać na siebie w sposób negatywny. Ma znaczenie to, żeby terapeuci ze sobą współpracowali i mówili o tym, w którym kierunku podążają. Dobrze zadbane dziecko, to nie to dziecko, które ma mnogość terapii, ale to dziecko, którego terapie są przemyślane, w indywidualny sposób dobrane i gdzie specjaliści ze sobą współpracują, rozmawiają o tym dziecku – mówi terapeutka, psycholog i logopeda Lucyna Legierska.

Jakie zachowania naszego dziecka powinny zaniepokoić?

Zbyt duża aktywność, bądź zbyt duża pasywność. Aktywność, czyli zaburzenia rytmu snu – dziecko wybudza się zbyt często, bardzo często jest przy piersi. Może być wręcz przeciwnie, jest problem z karmieniem, czyli dziecko wcale nie uspokaja się przy piersi, nadal płacze. Niepokojący jest też brak kontaktu wzrokowego. Dodatkowo to, że dziecko fiksuje wzrok na rzeczach, na przedmiotach, na zabawkach, natomiast niekoniecznie zainteresowane jest twarzą rodzica. Nadmierna pasywność to to, że dziecko właśnie nie płacze, jest takie spokojne.

Z autyzmu się nie wyrasta, ale dzięki odpowiedniej terapii można z nim żyć, dlatego warto poszukać pomocy u specjalistów:

Czasem przeraża mnie to, jak rodzice szukają takich form, które nie mają dowodów empirycznych działania, np. przeszczep komórek macierzystych, czy lecznicza marihuana. Martwi mnie, że rodzic jest poszukujący. Może tym zrobić więcej krzywdy niż pożytku. Zachęcam jednak, żeby w jednej placówce mieć wsparcie. Świat tych dzieci jest wesoły, szczęśliwy, radosny, te dzieci mogą właśnie tak funkcjonować.

W Stanach Zjednoczonych mówi się o 10-krotnym wzroście diagnozowania autyzmu na przestrzeni ostatnich 40 lat. 4 razy częściej stwierdzany jest u chłopców.

„Nie zarażę cię autyzmem, ale mogę optymizmem”. To hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Autyzmu w naszym regionie. Na środę (11.04.) planowane są wydarzenia w Jastrzębiu-Zdroju. Z inicjatywy Fundacji Słoneczna Kraina Dzieciom prowadzącej na Śląsku Terapeutyczne Przedszkola „Słoneczna Kraina” ulicami miasta przejedzie Bluebus. Wystartuje z zajezdni PKM-u o godz. 16.00:

Zakończony wykładem w hotelu Dąbrówka, gdzie chcemy mówić właśnie o tych wczesnych symptomach wykrywania autyzmu, ale nie tylko, również innych zaburzeń, które powinny być wsparte przez specjalistów. Rodzic ma być przede wszystkim rodzicem, ma kochać swoje dziecko, natomiast to terapeuci mają zająć się wsparciem tego dziecka. Chcemy też pokazać, jak odczuwa świat poprzez zmysły dziecko z autyzmem. To jak bardzo przeszkadza mu w funkcjonowaniu wielość bodźców, słuchowych, wzrokowych, dotykowych. Te jego trudne zachowania nie oznaczają, że dziecko jest niegrzeczne, ale oznaczają, że nie potrafi poradzić sobie z mnogością tych informacji i bodźców – zapowiada Lucyna Lagierska, psycholog, logopeda, na co dzień prowadząca Terapeutyczne Przedszkola „Słoneczna Kraina”, działające także w Jastrzębiu-Zdroju, Radlinie czy Skoczowie.

Na terenie Jastrzębia, w środę (11.04.), stanie także specjalny namiot:

To będzie stoisko, na którym terapeuci z naszych punktów będą właśnie pokazywać oddziaływanie różnych sygnałów na zmysły – wzroku, słuchu i dotyku. To, co również planujemy to warsztaty dla dzieci. Te warsztaty będą sensoryczne. Jesteśmy zwolennikami tego, żeby dziecko poznawało świat poprzez działanie. Pomogą w tym kamienie, masy plastyczne, gniotki i różne inne masy. Zapraszamy na te warsztaty, jest dla nas ważne, żeby pokazać, że dzieci z autyzmem potrafią normalnie funkcjonować.

Przejazd bluebusem jest darmowy, podobnie jak udział w wykładzie i warsztatach. Zaproszenie jest skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem, szczególnie do rodziców, którzy z pewnością dowiedzą się gdzie szukać wsparcia.

18.04. w Kinie Centrum także koncert charytatywny „Otuleni Błękitem”, kiedy to w świat operetki, opery i musicali przeniosą widzów artyści Teatru Muzycznego Movimento. Jeszcze w tym miesiącu, m.in. w Cieszynie, Skoczowie i Bielsku-Białej zaparkuje słuchobus, gdzie będzie można sprawdzić słuch najmłodszych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj