Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie żyje 6 górników z Zofiówki. Morawiecki: „To był czarny tydzień dla polskiego górnictwa, Śląska i dla Polski”

Facebook Twitter

"Nie żyje kolejnych dwóch górników" – taką informację przekazał rano w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformowali przedstawiciele kopalni, pracownicy nie dawali oznak życia, obecnie są transportowani do bazy, później na powierzchnię.

fot. KPRM

„To był czarny tydzień dla polskiego górnictwa, Śląska i dla Polski” – mówił dzisiaj (25.04.) rano premier Mateusz Morawiecki. Potwierdzają się tragiczne informacje, nie żyje 6 górników z Zofiówki:

Mateusz Morawiecki: Dlatego też z tego miejsca dziękuję bardzo, dziękuję wszystkim ratownikom, którzy idą zawsze bez wahania za swoimi przyjaciółmi braci górniczej ratować życie. Dziękuję za ich ofiarność, dziękuję za ich odwagę. Dziś wiemy, że kolejni dwaj górnicy, którzy ucierpieli w wyniku katastrofy w Zofiówce, nie żyją. To jest już sześciu górników z Zofiówki.

Premier zapowiedział też dokładny przegląd procedur górniczych związanych z ratownictwem i wydobyciem:

Mateusz Morawiecki: Związanych przede wszystkim z wydobyciem, które wiążą się z warunkami dopuszczalnymi do prowadzenia prac dla górników. Te prace niezwłocznie zostaną wykonane, one też pokażą czy wszystko to było wyłącznie zbiegiem nieszczęśliwych przypadków i okoliczności, czy doszło do jakichkolwiek zaniedbań i wtedy będzie trzeba wyciągnąć z tego odpowiednie konsekwencje. Ja tutaj z Bytomia chciałbym złożyć najszczersze wyrazy współczucia dla wszystkich rodzin i bliskich.

W tych dwóch akcjach zginęli nasi koledzy. To, co wiemy, Pniówek – wybuch metanu, Zofiówka tąpnięcie z dużym wydzieleniem się metanu. To powodowało wypchnięcie tlenu i uduszenie

– mówił podczas porannej konferencji prasowej, Piotr Buchwald prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Jak dodaje, obciążenie Centralnej Stacji jest bardzo duże:

Piotr Buchwald: Zawsze Centralna Stacja stała na wysokości zadania. My zawsze mówimy, idziemy po żywego, to jest normalna sprawa, tworzymy jedną wielką rodzinę ratowniczą z tymi ratownikami, którzy pracują na kopalniach. Centralna Stacja dysponując bardzo dobrym sprzętem, cały czas jest ta rotacja, za chwilę wyjeżdżają kolejne zastępy na Zofiówkę, a wracają te, które pojechały wczoraj o 17.00. To jest potężne obciążenie, ale w tej chwili taka jest sytuacja i musimy temu sprostać.

Dzisiaj (25.04.) w nocy wybuchł kolejny pożar, tym razem w KWK Wesoła w Mysłowicach, trwa tam akcja, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022