Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nieboczowy są gotowe. Do końca miesiąca ta wielka inwestycja ma zostać rozliczona

Facebook Twitter

6 lat powstawała nowa wieś w regionie. Gmina Lubomia może wreszcie ogłosić zakończenie budowy Nieboczów, miejscowości przeniesionej w związku z budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Zakończono wszystkie odbiory techniczne nowo powstałych budynków, w czwartek (20.06.) uroczyście otwarto boisko i inne obiekty sportowe.

Monika Sokołowska rozmawiała z Bogdanem Burkiem, zastępcą wójta w Lubomi:

Po tylu latach, można powiedzieć, ciężkiej walki- rynek pracy dyktuje warunki: materiały i roboczogodzina poszły do góry i cieszymy się z tego, bo firma, która to wykonała, wykonała to dobrze jakościowo, zrobiliśmy kawał dobrej roboty. Tutaj wójt także przez kilkanaście lat walczył o środki, o tą wieś i zwieńczył to dzieło. Cieszy nas to, tym bardziej, że Bank Światowy przyjął nasze rozwiązania negocjacyjne z mieszkańcami, rozwiązania budowy całej wsi, cały przebieg jako modelowy. Będzie to wdrażane w przyszłości w tego typu projektach na całym świecie. Jesteśmy pierwsi w Polsce, gdzie samorząd podjął się zadania i zbudował wieś.

Nowe Nieboczowy powstały na obszarze blisko stu hektarów. Najtrudniejszy był początek inwestycji:

Myśmy chcieli pogodzić wszystko z budową domów, a więc doprowadzić drogi dojazdowe do posesji. W pierwszym etapie było 15-16 domów w trakcie budowy, chcieliśmy tak by nie zakłócać cyklu całej budowy, zgranie terminu, też zrozumienie firmy, która prowadziła drogi, która wykonywała kanalizację deszczową, sanitarną (…) żeby jeden drugiemu nie wchodził w paradę, to był element najbardziej istotny. 

Do tego dochodziły rozmowy z mieszkańcami, którzy musieli zostać przesiedleni, wykupy gruntów, przeniesienie cmentarza i budowa kościoła. I jeszcze inwestycja polegająca na odtworzeniu obiektów użyteczności publicznej, jak np. remizy strażackiej:

Przedszkole, które urodziło się – tak kolokwialnie mówiąc- dopiero wtedy gdy był już projekt, gdzie pomieszczenia były całkiem inaczej rozrysowane, przypisane, mówimy tu o klubie młodzieżowy, o kawiarence, później się okazało, że jednak musieliśmy wprowadzić szereg poprawek i zaadoptowaliśmy te pomieszczenia na przedszkole. To był strzał w 10. Bo ten budynek żyje, żyje od godzin rannych do wieczornych, bo jest tam dom kultury, jest straż, obiekt jest na tyle zagospodarowany wokół- teraz ta fontanna-  że mieszkańcy spędzają tam czas.

Do końca miesiąca inwestycja ma zostać rozliczona, trwa liczenie poniesionych kosztów. Na początku zakładano, że budowa nowej wsi pochłonie około 56 milionów złotych. Już wiadomo, że będzie więcej. Szacuje się, że o około 2 miliony.

Nowoczesny stadion w Nieboczowach, wczoraj (20.06.) oficjalnie oddany do użytku nosi imię Czesława Burka, wójta Lubomi, jako podziękowanie mieszkańców za zaangażowanie w przeniesienie wsi.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022