Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niedobczyce: Badania szczeliny przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej

Facebook Twitter

To jedno z trzech takich miejsc na terenie Rybnika, do którego jeszcze można wejść. Wczoraj (24.09.) w Niedobczycach przy ulicy Zagłoby dokonywano pomiarów szczeliny przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej. Służyła ona ochronie ludności cywilnej, podobnie jak obiekty przy Chrobrego i obok dworca PKP.

Wyjaśnia Damian Rajca, prezes Rybnickiego Stowarzyszenia Ochrony Zabytków „R-GAW”:

Ukrycie odróżnia od schronu to, że ukrycie jest niehermetyczne. Ten obiekt został zmodernizowany w latach 60-tych, a celem modernizacji było przystosowanie go z ukrycia do roli schronu, zamontowano drzwi ochronne, hermetyczne, stalowe, wykonano instalacje elektryczne, otynkowano ściany, uszczelniono je, zamontowano niezbędne wyposażenie czyli ławki i najważniejsze: doprowadzono instalację elektryczną wraz z zamontowaniem agregatu filtrów wentylacyjnych, który w przypadku dalekiego wybuchu broni jądrowej, chroniły ludzi przed podmuchem, nie trzeba było mieć masek w środku.

Obiekt nie jest używany od lat 80-tych:

Dlaczego szczelina przeciwlotnicza przy Zagłoby jest tak ważna dla miłośników historii?

Wszystkie obiekty, w których dotychczas byliśmy na terenie miasta, mam na myśli szczelinę przeciwlotniczą na Paruszowcu, szczelinę przy PKP czy szczelinę przeciwlotniczą przy Chrobrego, wszystkie te szczeliny są niezmodernizowane, albo zmodernizowane tylko w niewielkim stopniu. Np. schron na Chrobrego, połowa stropu została wymieniona z ceglanego na betonowy, zamontowane zostały drzwi i wybudowano niewielkie pomieszczenie. Ale nie było instalacji elektrycznej, nie było wyposażenia. Ta szczelina jest wyjątkowa pod tym względem, że ma największe pomieszczenie, które dobudowano w latach 60-tych, robi fajne wrażenie i można w nim coś zrobić, jakąś wystawę czy cokolwiek, a poza tym widać w nim efekty modernizacji  bezpośrednio, widać tunel i dobudowaną ścianę. 

Wyniki pomiarów posłużą do stworzenia modelu 3D budowli. Przypomnijmy, że Rybnickie Stowarzyszenie Ochrony Zabytków „R-GAW” opiekuje się też schronem przy ulicy Chrobrego, który remontuje od 2013 roku, by przywrócić obiekt do czasów świetności. W tej chwili oczekuje na decyzję Zarządu Zieleni Miejskiej w sprawie użyczenia lub innej formy współpracy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj