Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niedzielski: MZ nie będzie przejmowało szpitala w Raciborzu. Co dalej z placówką?

Facebook Twitter

Co dalej z raciborskim Szpitalem Rejonowym Po wybuchu pandemii został on przekształcony w szpital covidowy. Za nami III fala i pytanie, kiedy wróci on do normalnego trybu pracy.

Wiadomo, że sytuacja epidemiologiczna jest coraz lepsza, a pacjentów chorych na Covid 19 jest coraz mniej. Pacjenci wracają na oddziały, w maju do szpitala wróciły porody rodzinne. Pytania, co dalej? Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że raciborski szpital nie będzie przejmowany przez resort, a placówka docelowo ma wrócić do normalnej pracy:

Wątek przejęcia ewentualnego, nie ma takiej możliwości. Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej. A my rozwiązania, które przygotowaliśmy, są dedykowane przede wszystkim tym szpitalom, które wymagają restrukturyzacji. Tutaj po prostu jest wykonywana dobra robota. Ta celowość przeznaczenia tych łóżek na leczenie chorych covidowo po prostu była wymogiem chwil. Teraz, jak jesteśmy w sytuacji zmniejszania stopniowo tej infrastruktury, która jest przeznaczona na walkę z covidem, oczywiście to też dotyczy szpitala w Raciborzu. Tutaj w coraz mniejszym stopniu łóżka są zajmowane przez pacjentów, decyzję podejmuje pan wojewoda.

W ciągu półtora miesiąca z 5,5 tysiąca łóżek covidowych w całym województwie śląskim, dziś wolnych jest 2 tysiące łóżek. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek podkreśla, że plan jest taki, by raciborska placówka wróciła do pracy sprzed pandemii z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym. Podkreśla jednak, że wszystko zależy od tego, jak rozwijać się będzie pandemia:

Konsultujemy kolejne zakresy, które będą przechodzić ze statusu covidowego na status niecovidowy. Oczywiście modelem docelowym jest taki, że szpital jest normalnym szpitalem powiatowym z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, takim który kiedyś był przed pandemią. Natomiast z pełną pokorą w stosunku do tego, co może przynieść nam przyszłość. Jeżeli przyszłość będzie optymistyczna, program szczepień będzie to determinował, to realność powrotu do optymalnej formuły jest bardzo bliski.

Czy te słowa uspokajają właściciela szpitala starostwo powiatowe w Raciborzu ? Jaki plan na rozwój placówki ma raciborski powiat ? O to w porannej rozmowie w Radio 90 pytać będziemy w najbliższy piątek (11.06.) starostę Grzegorza Swobodę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024