Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niełatwe rozmowy samorządowców o przebiegu nowej linii kolejowej

Facebook Twitter

"Czy warto straszyć dziś ludzi budową nowej linii kolejowej, bo mamy aż 11 wariantów trasy" - mówił na spotkaniu z samorządowcami z regionu przedstawiciel Centralnego Portu Komunikacyjnego. W Urzędzie Miasta w Jastrzębiu- Zdroju odbyły się w poniedziałek (3.08.) niełatwe rozmowy samorządowców.

Zastanawiano się którędy ma przebiegać kolej dużych prędkości. Budowa linii kolejowej od Katowic do granicy państwa z Czechami budzi ogromne emocje, bo zakłada wyburzenia budynków. A tego najbardziej boją się samorządowcy. Mówi wójt Mszany Mirosław Szymanek:

Ja mam wątpliwości co do przebiegu tej linii, ponieważ budowaliśmy też na naszym terenie autostradę, wiemy jakie to są problemy. U nas też są bardzo duże różnice jeżeli chodzi o poziomy. (…) Nie wiem dlaczego akurat w miejscowości Połomia ona jakby wpada na tereny zabudowy. Mamy wątpliwości co do tego przebiegu, powiedziałbym wręcz, że na dzień dzisiejszy nie chcielibyśmy, żeby ten przebieg został zaakceptowany, żeby przez teren gminy Mszana ta droga nie przebiegała.

Franciszek Dziendziel wójt Pawłowic zwracał uwagę na szkody górnicze:

Już dziś na autostradzie A1 widzimy jak pofałdowana jest droga. Warto wziąć to pod uwagę

– mówił gospodarz Pawłowic. Z kolei Mariusz Adamczyk wójt Godowa podkreślił, że dziś ważna jest informacja i termin konsultacji społecznych. Póki co mieszkańcy niewiele wiedzą, a pytania kierują do samorządowców, którzy sami nic nie wiedzą:

My mamy z wszystkich tych wariantów zapytania od mieszkańców. My nie jesteśmy inwestorem, dlatego ciężko mi odpowiadać na pytania mieszkańców z jednej części gminy i drugiej. (…)

Najbardziej zadowoleni z budowy kolei dużych prędkości wydają się samorządowcy z Jastrzębia Zdroju. Mówi wiceprezydent Roman Foksowicz:

Jastrzębie chyba najbardziej zainteresowane jest tym, żeby ta kolej wróciła do naszego miasta. Jednakże jesteśmy tuż przed składaniem wsniosku do programu Kolej Plus. Niektóre z tych wariantów pokrywają się z przebiegiem CPK. Dobrze by było jednak, żeby te dwa programy zderzyć ze sobą i spróbować znaleźć kompromis.

Na pytania samorządowców odpowiadali lub próbowali odpowiedzieć przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego, którzy chcieliby, aby na razie nie informować opinii publicznej o rozważanych wariantach trasy:

Jest jedna trudność do rozważenia. Czy warto na tym etapie tak bardzo straszyć ludzi. Mówimy tutaj o 11 wariantach. Cały ten proces uzgadniania ma doprowadzić do tego, żebyśmy ilość wariantów ograniczyli do 3, 4. Wydaje mi się, że to będzie odpowiedni moment do podjęcia dialogu z mieszkańcami.

Jak usłyszeliśmy na spotkaniu w Jastrzębiu Zdroju, konsultacje społeczne w sprawie budowy kolei dużych prędkości mają odbyć się w czwartym kwartale tego roku. Do tego czasu ma dojść do spotkań z poszczególnymi samorządami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj