Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nielegalna pamiątka z wakacji w walizce kobiety na lotnisku w Pyrzowicach. Co to było?

Facebook Twitter

Kobieta wracająca z Wietnamu przywiozła do Polski krem zawierający jad kobry. Nielegalna pamiątka z wakacji może ją teraz słono kosztować.

Nielegalna pamiątka z wakacji. Krem z jadem kobry królewskiej zatrzymany na pyrzowickim lotnisku. Kobieta powracająca z Wietnamu nie dokonała zgłoszenia celnego dotyczącego preparatu zawierającego składnik pochodzący od chronionego gatunku.

Katarzyna Klos: Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach podczas kontroli celnej w ruchu osobowym w oddziale celnym osobowym w Katowicach Pyrzowicach zatrzymali cztery opakowania kremu z jadem kobry – wietnamskie kremy przeciwbólowe. W Azji tego typu medykamenty są bardzo popularne ze względu na rzekome bezpośredni wpływ jadu środek reklamowany jest jako specyfik zmniejszający bóle zapalne, zapalenie stawów, mięśni oraz ostre nerwobóle. Przywóz do Unii Europejskiej preparatu zawierającego jad kobry królewski wymaga dokonania zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwolenia eksportowego, wydanego przez państwo eksportu oraz zezwolenia na przywóz wydanego przez członkowskie państwo przeznaczenia w Unii Europejskiej. Kobieta nie posiadała jednak żadnych dokumentów pozwalających na przywóz tych medykamentów.

– relacjonuje Katarzyna Klos z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. Tymczasem nielegalny przewóz przez granicę UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, ich części lub produktów z nich wytworzonych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sprawach mniejszej wagi – jeśli sprawca działa nieumyślnie – może zostać orzeczona kara grzywny.

Konwencja CITES

Przywóz do Unii Europejskiej preparatu zawierającego jad Ophiophagus hannah (kobry królewskiej), wymaga dokonania zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwolenia eksportowego wydanego przez państwo eksportu oraz zezwolenia na przywóz wydanego przez członkowskie państwo przeznaczenia w Unii Europejskiej.

Kobieta nie posiadała jednak żadnych dokumentów pozwalających na przewóz tych medykamentów.

Nielegalny przewóz przez granicę UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, ich części lub produktów z nich wytworzonych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sprawach mniejszej wagi – jeśli sprawca działa nieumyślnie – może zostać orzeczona kara grzywny.

Poradnik turystyczny KAS

Planujmy skrupulatnie nasze wakacje jeszcze przed wyjazdem. KAS udostępniła „Poradnik turystyczny KAS 2024”, z którego dowiemy się, co musimy wiedzieć i o czym powinniśmy pamiętać, kiedy planujemy podróż – szczególnie w egzotycznym kierunku. Znajdziemy w nim również praktyczne porady, jak się pakować, żeby nie wpakować się w kłopoty. Więcej informacji w linku TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj