Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nielegalna podróż zakończona w Raciborzu [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Nielegalna podróż Syryjczyków zakończyła się w Raciborzu. Przyjechali do Polski ukryci w naczepie samochodu ciężarowego. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej otrzymali informację od dyżurnego miejscowej policji, że na terenie Agencji Celnej w Raciborzu, w jednym z samochodów ciężarowych mogą znajdować się nielegalni migranci.

Fot. slaski.strazgraniczna.pl

Kierowca tira w obecności funkcjonariuszy Straży Granicznej z PSG w Rudzie Śląskiej oraz policji otworzył naczepę tira. W środku oprócz przewożonego ładunku znajdowali się kobieta i mężczyzna. Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywali na terenie naszego kraju nielegalnie, w związku z czym zostali oni zatrzymani. W trakcie wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze ustalili, że są to obywatele Syrii.

Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy z Czech do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego. Oboje przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddali się karze pozbawienia wolności na trzy miesiące, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat.

17 kwietnia Syryjczyków przekazano stronie czeskiej zgodnie z umową (readmisja) pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej i Rządem Republiki Czeskiej zawartą w 1993 r. Na jej podstawie można przekazać cudzoziemca do Republiki Czech, jeżeli nielegalnie przekroczył on granicę czesko – polską. Jednakże zastosowanie readmisji uproszczonej jest możliwe, jeżeli od nielegalnego przekroczenia granicy czesko – polskiej nie upłynęło 48 godzin, strona polska o to wystąpi, a strona czeska zgodzi się przyjąć bez dodatkowych formalności osoby, które z jej strony przekroczyły nielegalnie granicę państwową.

Zobacz film z zatrzymania:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021