Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nielegalne wyprawy quadami i motocrossami po rezerwacie Łężczok w Raciborzu

Facebook Twitter

Droga w rezerwacie już gotowa, ale niestety korzystają z niej nie tylko piesi. Mowa o rezerwacie Łężczok w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. To tam pod koniec ubiegłego roku postanowiono utwardzić szlaki pieszo-rowerowe.

Prace przewidziano do marca, czyli poza okresem lęgowym mieszkających tam wielu gatunków ptaków. W związku ze sprzyjająca aurą udało się je zakończyć szybciej już pod koniec ubiegłego roku. Mówi nadleśniczy Naleśnictwa Rudy Raciborskie, Robert Pabian:

Wyremontowaliśmy nawierzchnię ścieżek. To jest ok. czterech kilometrów ścieżek, po których odbywa się ruch turystyczny. W rezerwacie drogi były w fatalnym stanie, od wielu lat nic nie było w tej materii robione- a tereny – bo jest to oczywiście rezerwat wodno-leśny, więc jest to teren podmokły, to też i przejście suchą nogą przez rezerwat w zasadzie od kilku lat było niemożliwe. Doszliśmy do wniosku, że nie będzie to szkoda dla tego rezerwatu, tylko wręcz przeciwnie, stworzymy możliwość skanalizowania ruchu turystycznego, a więc wydeptywanie, omijanie będzie ograniczone, więc jest to działanie na rzecz rezerwatu przyrody Łężczok.

Niestety okazało się, że z wyremontowanego szlaku korzystają nie tylko piesi – dodaje nadleśniczy Pabian:

No niestety mamy pierwsze już przypadki nielegalnego wjazdu na tę drogę, ona kusi quadowców, kusi motocrossowców, także będziemy musieli w pewien sposób doinwestować jeszcze tę drogę, tak żeby wjazd pojazdami mechanicznymi nie był możliwy. To będą półrogatki zamykane, które umożliwią swobodne przejście bądź przejazd na rowerze czy też na wózku inwalidzkim, bo musimy pamiętać, że jedna z wieży jest do tego przystosowana, natomiast już nie będzie można wjechać crossem czy nie będzie można wjechać quadem i oczywiście samochodem również nie.

Specjalne rogatki mają się pojawić jeszcze przed wiosną, zostaną postawione w najbliższych dniach.

Byliśmy z mikrofonem oraz kamerą Radia 90, gdy rozpoczynano prace w rezerwacie Łężczok: TUTAJ.

Formularz kontaktu Daj znać czeka na Wasze informacje! Dzieje się coś ważnego? Wypadek? Korek? Utrudnienia w ruchu? Nie zwlekaj – napisz do nas.

Wyślij zdjęcie, czy film lub po prostu opisz co się stało. Zostań naszym pierwszym źródłem informacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022