Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Nieletni pracownicy. Co z 17-latkami którzy kończą naukę? Jest odpowiedź ministerstwa

Co dalej z osobami które kończą szkołę zawodową w wieku 17 lat? Taki absolwent szkoły nie może podjąć pracy bo zgodnie z Konstytucją nie jest pełnoletni a uczyć się w naszym kraju trzeba do 18 roku życia. Mówiliśmy o tym problemie w Radiu 90, pisaliśmy w naszym portalu. W sprawie interweniował senator z Rybnik, Piotr Masłowski. Otrzymał odpowiedź z Ministerstwa Edukacji Narodowej.  

nieletni pracownicy
zdjęcie ilustracyjne / fot. Radio 90

Szacowany czas czytania: 01:16

Nieletni pracownicy mają kłopot po skończeniu szkoły zawodowej

PISALIŚMY O PROBLEMIE: Nieletni pracownicy. Duży problem osób, które właśnie kończą szkołę branżową

Najpierw przypomnijmy skąd problem. Otóż reforma oświaty z 2014 roku nie przewidziała, że 6-latkowie, którzy pójdą do szkoły, skończą podstawówki wieku 14 lat a już trzy lata później kształcenie w szkołach zawodowych. W wieku 17 lat mają zawód ale do pracy pójść nie mogą. Dlatego są zmuszeni by zapisać się do szkoły branżowej II stopnia czyli do technikum i co najmniej przez rok kontynuować naukę. Co na to MEN?

Jak informuje ministerstwo w swoim piśmie, w Sejmie procedowany jest projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Rząd proponuje 17-latkom tak zwane praktyki absolwenckie. To właśnie uczęszczanie na taką praktykę ma być traktowane jako spełnienie obowiązku nauki, zatem nie będzie potrzeby zapisywania się na kolejny rok do szkoły. Praktykę absolwencką dany uczeń będzie mógł odbywać na przykład u tego samego pracodawcy, u którego odbywał przygotowanie zawodowe. A pracodawcy przysługiwać będzie dofinasowanie części kosztów praktyki. Podkreślmy to na razie propozycje, które musi przegłosować Sejm. Pytanie czy takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące dla absolwentów, którzy po ukończeniu szkoły chcieliby od razu pójść do pracy.

Czytaj także: