Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niemapa lasów w regionie. Co to takiego?

Facebook Twitter

Znamy termin mapa, ale teraz mamy do czynienia z czymś co nazywa się NIEMAPA. Lasy Państwowe przygotowały niezwykły przewodnik, bez skali i kierunków, to niemapa pod tytułem "Lasy Górnego Śląska", z konkretnymi wskazówkami gdzie znaleźć fajne miejsca w regionie.

W programie popołudniowym Radia 90 Małgorzata Kmieciak pytała o to wydawnictwo w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Pacią, zastępcą nadleśniczego:

To takie nowe przedsięwzięcie, którego współorganizatorem są Lasy Państwowe, chcemy w ten sposób zachęcić- poprzez sam tytuł Niemapa- do zwiedzania naszych lasów, szczególnie lasów Górnego Śląska.
Radio 90: Czym to się różni od zwykłej mapy?
Są na tej karcie, na arkuszu papieru, miejsca z opisem co możemy zobaczyć, ale nie ma skali, nie ma zaznaczonego kierunku północnego, jak na każdej mapie…
Radio 90: Jakie miejsce na niemapie zajmują Rudy Raciborskie?
Z naszego rejonu wytypowano kolejkę wąskotorową, w miejscowości Rudy jest główna stacja i można nią przejechać do Rybnika- Stodoły, tam jest nowa stacja wybudowana przez miasto Rybnik. W drugą stronę można pojechać do miejscowości Stanica, w gminie Pilchowice. Te trasy mają 2 i 5 kilometrów przez lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, które niemalże w całości wchodzą w skład Cysterskiego Parku Krajobrazowego.

Zdecydowanie jest to inny sezon wakacyjny

– mówi Tomasz Pacia z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i przyznaje, że turystów jest w lasach więcej, posłuchaj:

Leśnicy zapraszają do zwiedzania lasów raciborskich:

Zapraszamy, jesteśmy przygotowani, a wracając do naszej niemapy, można ją sobie odebrać bezpłatnie w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, ale także w Nadleśnictwie Rybnik i punkcie informacji turystycznej kolejki w Rudach.

 

„NIEMAPA Lasy Górnego Śląska”, znajdziesz ja także TUTAJ!

Górny Śląsk zwykle kojarzy się z fabrykami i kopalniami. Ale to też miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych, a dzięki gęstej sieci dróg rowerowych można je swobodnie i bezpiecznie zwiedzać całymi rodzinami

– mówi Józef Kubica, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach:

Dzięki tej nowej NIEMAPIE chcemy pokazać, jak piękne są górnośląskie tereny leśne. To przewodnik, dzięki któremu najmłodsi mogą odkryć leśne sekrety i wiele nauczyć o przyrodzie podczas rodzinnej wycieczki do lasu, leśnikom zależy na pokazaniu wszystkich funkcji lasu: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej.

NIEMAPA, poświęcona górnośląskim lasom, to kolejny projekt współtworzony przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z Lasami Państwowymi.

Byłyśmy zaskoczone, że na Górnym Śląsku znajdziemy aż tyle lasów, parków i ścieżek przyrodniczych. Zadziwiające, że w części polski kojarzonej z ciężkim przemysłem jest nawet ośrodek hodowli żubra. To wyjątkowe miejsca dla rodzinnych zabaw i wycieczek. Wszystkie te elementy starałyśmy się zawrzeć w najnowszej NIEMAPIE

– mówi Joanna Studzińska współautorka wydawnictwa i podkreśla, że w nowej odsłonie przewodnika znalazły się także propozycje leśnych zabaw dla dzieci.

Zależy nam, żeby dzieci jak najbardziej świadomie spacerowały po lesie, w którym wszystko ma znaczenie. Każda zabawa umieszczona w NIEMAPIE pokazuje, jak funkcjonuje przyroda i jak delikatna bywa. Chcemy, żeby maluchy już od najmłodszych lat uczyły się odpowiedzialności za środowisko

– zaznacza Małgorzata Żmijska, z kolektywu Mamy Projekt, współautorka wydawnictwa. Każde umieszczone na NIEMAPIE miejsce zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi i skonsultowane z leśnikami. Co więcej, przewodnik pokazuje, gdzie można swobodnie poruszać się z dziecięcym wózkiem.

Lista nadleśnictw w których czeka NIEMAPA:

Katowice, Brynek, Kobiór, Rybnik, Świerklaniec, Koszęcin i Rudy Raciborskie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024