Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły. Możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego

Facebook Twitter

Od kilku dni obowiązują nowe, przedłużone zasady obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jak informuje ZUS, nadal funkcjonujemy w czasach pandemii i dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców został wydłużony do 6 czerwca.

fot. pixabay.com

Beata Kopczyńska: To na wypadek nagłego zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek zapewniających opiekę dziecku. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje: rodzicom dzieci w wieku do lat 8. Kryteria przyznawania i wypłacania przez ZUS dodatkowego zasiłku opiekuńczego się nie zmieniły. Jego wysokość wynosi 80% wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem. Warunkiem wypłaty świadczenia jest podleganie przez rodzica ubezpieczeniu chorobowem

Beata Kopczyńska, Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS Województwa Śląskiego

Rozporządzenie o nowym okresie dodatkowego zasiłku opiekuńczego weszło w życie na początku tygodnia. Warto znać zapisy rozporządzenia, bo dodatkowy zasiłek należy się tym rodzicom, którzy nie mają możliwości zapewnić opieki dziecku.

Beata Kopczyńska: ZUS nie wypłaci zasiłku, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Szczegółowe pytania można kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, telefonicznie eksperci wyjaśnią też rodzicom wszelkie wątpliwości, informowała rzecznik instytucji Beata Kopczyńska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj