Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niestety udane akcje „wnuczków” w powiecie cieszyńskim

Facebook Twitter

Atak fałszywych "wnuczków" na Śląsku Cieszyńskim. Ostrzegany za policją, bo niestety trzech mieszkańców powiatu straciło oszczędności życia.

fot. sabinevanerp/ pixabay.com

Schemat wygląda następująco: do starszej osoby dzwoni oszust podający się za członka rodziny. Informuje, iż osoba najbliższa spowodowała śmiertelny wypadek i aby odzyskała wolność, wychodząc z aresztu, konieczna jest wpłata kaucji. Oszust prosi o przekazanie pieniędzy osobie, która się do niej zgłosi, bądź pozostawienie gotówki w umówionym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.

Policja radzi, by jak najszybciej taką rozmowę przerwać, rozłączyć się i zadzwonić na znany nam numer bliskiej osoby, by upewnić się, że ta sytuacja, o której ktoś nam opowiada, rzeczywiście się zdarzyła.

Dla Policji ogromną szansą na skuteczne zatrzymanie sprawców jest jak najkrótszy okres od zdarzenia do powiadomienia. Przypomnieć należy, że w rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która odbiera pieniądze. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Policjanci apelują, by nie podejmować żadnych pochopnych decyzji, zadzwonić do zaufanej osoby z rodziny lub bliskich, zachować szczególną ostrożność. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie pod numer 47 85 73 255 bądź pod numer alarmowy 112.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj