Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nietoperz w mieszkaniu. Co zrobić? Nie panikować

Facebook Twitter

Mieszkańcy budynku przy ulicy Katowickiej w Jastrzębiu- Zdroju wezwali strażaków. Nietoperz był noworocznym gościem, wleciał do mieszkania 1 stycznia, po godzinie 2.00 w nocy.

fot.alobenda/ pixabay.com

Działania zastępu polegały na wypuszczeniu nietoperza przez uchylone okno.

-czytamy w raporcie Straży Pożarnej z Jastrzębia- Zdroju. Tymczasem, takie wizyty nietoperzy w mieszkaniach nie należą do rzadkości.

Jak radzą specjaliści, w takich wypadkach nie należy panikować. Jeśli zauważymy nietoperza w mieszkaniu nocą, należy mu pomóc odnaleźć drogę na zewnątrz:

  • zamknąć drzwi do innych pomieszczeń;
  • otworzyć szeroko okno i odsunąć firanki czy zasłonki;
  • warto zgasić światło;

Nie należy stać na środku i go wyganiać, będziemy wówczas stanowili dodatkową przeszkodę, najlepiej stanąć z boku i pozwolić mu samemu namierzyć drogę. Może się zdarzyć, że nie wyleci tylko zawiśnie gdzieś na firance czy pod sufitem. Wówczas należy nietoperza złapać do kartonu, najlepiej go nim nakryć i zsunąć za pomocą kartonowej kartki, dopiero potem wypuścić. Ważne, by nietoperza nie wypuszczać w dzień, nietoperze nie lubią słońca. Lepiej trzymać go w kartonie i wypuścić gdy słońce już zajdzie. Wypuszczony w dzień, przestraszony znów poleci tam gdzie nie powinien.

W sieci można znaleźć namiary na miłośników nietoperzy, którzy pomogą pozbyć się niechcianego gościa, przy okazji nie robiąc mu krzywdy.

Nietoperze nie atakują ludzi, mogą nas straszyć, szczerząc zęby i wydając różne dźwięki. Mogą ugryźć, jeśli zechcemy go dotknąć gołymi rękami. Tego nie należy robić: jeśli musimy schwytać nietoperza, a nie da się tego zrobić bezdotykowo za pomocą kartonu, należy mieć grube rękawice, lub dotykać nietoperze przez szmatę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj