Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Nietypowe obchody Święta Ogniowego w Żorach

Facebook Twitter

W tym roku już po raz 318. w Żorach obywać się będzie Święto Ogniowe. Niestety z powodu ograniczeń nałożonych z powodu walki z koronawirusem, tegoroczne obchody będą nietypowe.

Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu co roku, właśnie 11 maja, uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni. Zazwyczaj biorą w niej udział setki mieszkańców Żor oraz gości z innych miast. W związku z obecną sytuacją tym razem nie będzie to jednak możliwe.

– Czytamy na stronie Urzędu Miasta Żory.

Tegoroczne obchody zapowiadają się wyjątkowo skromnie. Rozpoczną się one od mszy świętej, która będzie miała miejsce w w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach o godzinie 19.30. Można uczestniczyć w niej także online poprzez stronę internetową parafii.

Prezydent Miasta Żor, Waldemar Socha prosi także mieszkańców o to, by w tym roku nie brali udziału w mszy oraz procesji. Prosi także o to, by zamieszkali w obrębie Starówki przyozdobili swoje okna, oraz zapalili w nich symboliczne światełka.

Zobacz jak w 2017 roku wyglądał pokaz gry świateł na rynku, który został zorganizowany z okazji Święta Ogniowego:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 lipca 2020