Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niewybuchy w Ponęcicach i Nędzy. Pocisk moździerzowy odnalazł podczas prac polowych rolnik

Facebook Twitter

Pocisk moździerzowy odnalazł podczas prac polowych rolnik w Ponęcicach. To nie jedyne znalezisko, które wczoraj zgłoszono w raciborskiej komendzie policji. Drugie zgłoszenie dotyczyło miejscowości Nędza w rejonie ulicy Leśnej. W tym przypadku pracownicy podczas prac w lesie ujawnili 7 sztuk niewybuchów.

W obu przypadkach na miejsce skierowani zostali policjanci przeszkoleni z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego, którzy wstępnie potwierdzili, że są to pamiątki z okresu II wojny światowej.
Raciborscy i kuźniańscy policjanci zabezpieczyli miejsca znalezienia niebezpiecznych niewybuchów. Ze względu, iż niewybuchy znajdował się na polu i w lesie w dalekiej odległości od zabudowań nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców. Pierwszy niewybuch z Ponięcic zabrali wczoraj wojskowi saperzy, natomiast niewybuchy z Nędzy zostaną zabrane dzisiaj.

Policjanci ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić! Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Przypominają również o niezwłocznym zgłaszaniu takich znalezisk Policji.

Zasady postępowania w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu:

  • Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!
  • W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić: tel. 112, policję 997, straż pożarną 998, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) – 112
  • Osoby przekazujące zgłoszenie/zawiadomienie powinny podać dyżurnemu policji:
    – opis przedmiotu (długość, średnica);
    – dokładne miejsce i data wykrycia;
    – dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.
  • Również należy powiadomić Policję o każdym wypadku powstałym wskutek działania tych przedmiotów. Za pilne zgłoszenia należy uważać takie, które donoszą o wykryciu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, które stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla ludzi.
  • Pilne zgłoszenia będą realizowane natychmiast, to znaczy nie później niż w ciągu 24 godzin, pozostałe realizuje się nie później niż w ciągu 72 godzin.
  • Po zgłoszeniu należy w miarę możliwości zabezpieczyć teren przed dostępem dzieci i innych osób.

Czynności realizowane przez jednostkę Policji:

  • Przyjęcie informacji o zdarzeniu.
  • Wysłanie na miejsce zdarzenia patrolu w celu zebrania dodatkowych, szczegółowych informacji związanych ze zdarzeniem oraz zabezpieczenia miejsca ujawnienia niewypału lub niewybuchu.
  • Powiadomienie patrolu saperskiego oraz, w zależności od zaistniałej sytuacji, innych służb i inspekcji.
  • W razie potrzeby w trybie alarmowym skierowanie na miejsce zdarzenia dodatkowych funkcjonariuszy.
  • W razie potrzeby powołanie i organizacja pracy doraźnego sztabu kryzysowego.
  • Przeprowadzenie czynności wyjaśniających (dochodzeniowo-śledczych).

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj