Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niewybuchy znalezione na terenie ogródków działkowych w Jastrzębiu- Zdroju

Facebook Twitter

Prace w ogródkach zamiast spodziewanych plonów, przyniosły niebezpieczne znaleziska. Dwukrotnie jednego popołudnia w Jastrzębiu-Zdroju, służby podejmowały interwencje w sprawie niewybuchów.

fot.jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl

Najpierw na ulicy Armii Krajowej jastrzębianin, podczas działkowych prac wykopał przedmiot przypominający niewybuch z II wojny światowej. Policjant, który należy do Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, potwierdził na miejscu, iż jest to pocisk artyleryjski długości około 30 centymetrów.

Ponad godzinę później oficer dyżurny otrzymał podobne zgłoszenie. W trakcie prac w ogrodzie w Bziu także zostały odnalezione przedmioty przypominające niewybuch z czasów wojny. Mundurowi potwierdzili, iż było to 5 pocisków moździerzowych, 8 granatów oraz 5 pocisków przeciwlotniczych.

Na miejscu została wyznaczona strefa bezpieczeństwa do czasu przyjazdu saperów, którzy zabrali już niebezpieczne znaleziska.

fot.jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl

W Radiu 90 za policją przypominamy:

Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią.

Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani innych miejsc tj. rowy, stawy, rzeki znalezionych materiałów pochodzenia wojskowego. Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe!

Natomiast w przypadku otrzymania lub znalezienia jakiejkolwiek przesyłki niewiadomego pochodzenia lub podejrzanie wyglądającej paczki (np. braku nadawcy, lub w przypadku przesyłki pochodzącej od nadawcy lub z miejsca, z którego się tego nie spodziewamy) nie należy jej otwierać ani przemieszczać. Należy pozostawić ją na miejscu!

Należy powiadomić policję dzwoniąc na numery: 997, 112 lub straż pożarną 998.

fot.jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj