Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niezapominajka. Królowa wiosennych ogrodów

Facebook Twitter

Dziś 15 maja, zimna Zośka, czyli ostatni dzień zimnej pogody, po której nic groźnego nie powinno się zdarzyć w ogrodach, już nie powinno być przymrozków, nasze kwiaty i uprawy powinny być bezpieczne.  Ale to także Dzień Niezapominajki, który ma promować walory polskiej przyrody. 

Niezapominajki właśnie teraz cieszą nasze oczy. Rosną w kępkach na rabatach, ale też na trawnikach, bardzo ławo się rozsiewają, kto raz zasadził w swoim ogrodzie niezapominajkę będzie ją miał zawsze, w różnych miejscach. Znaleźliśmy w sieci informację, że do przenoszenia niezapominajek przyczyniają się mrówki, to tzw. „myrmekochoria”, tzn. mrówki przenoszą nasiona, które mają jadalne wyrostki, przysmak mrówek.

Najpopularniejsze niezapominajki są te niebieskie, ale występują także w kolorze białym czy różowym. Niezapominajka może być uprawiana w ogrodzie jak i w doniczce na balkonie.

Najpopularniejsze gatunki

Niezapominajka leśna rośnie na łąkach i obrzeżach lasu, kwietnie zazwyczaj na jasnoniebiesko od kwietnia do czerwca. Niezapominajka leśna lubi chłodne miejsca, ze sporą ilością cienia.

Niezapominajka błotna lubi wilgotne miejsca, występuje w naturze na terenach mokrych, nad brzegami rzek, na bagnach. W ogrodach można je sadzić właśnie w rejonie oczek wodnych.

Niezapominajka polna rośnie na poboczach dróg, na polach, ale też w ogrodach. Dobrze czuje się na żyznych glebach gliniastych. Ma znacznie mniejsze kwiaty, jest ich też mniej na łodygach.

W Polsce można spotkać jeszcze niezapominajkę alpejską, górską czy piaskową.

Do Dnia Niezapominajki doklejono jeszcze jedną ideę, by celebrować momenty do zapamiętania. Nie zapominamy o tradycjach, ludziach, historiach… Jeszcze jedna ciekawostka: niezapominajka to kwiat stanowy Alaski.

A teraz zobaczcie co rośnie w ogrodach i na balkonach słuchaczy Radia 90:

#Fotkananiedzielę
A jak wyglądają wasze ogrody? Co kwitnie na waszych balkonach? Wysyłajcie zdjęcia!

Opublikowany przez Radio 90 Sobota, 8 maja 2021

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022