Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”Nikt z nami nie rozmawiał na ten temat”. Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu nie chce zmieniać siedziby [FOTO]

Facebook Twitter

"Zabrakło konsultacji społecznych i szerokiej debaty w sprawie przenosin Galerii Historii Miasta z Parku Zdrojowego do nowo powstałej instytucji w Łaźni Moszczenica" - usłyszało Radio 90 od kierownika placówki w Jastrzębiu, Marcina Boratyna.

W galerii nie chcą pogodzić się z decyzją władz miasta o przeprowadzce na teren po dawnej kopalni, gdzie powstać ma multimedialne centrum konferencyjno-wystawiennicze.

Radio 90: Was ten pomysł zaskoczył?

Marcin Boratyn: Oczywiście, nic na ten temat nie wiedzieliśmy, nikt z nami nie rozmawiał na ten temat, zostaliśmy tylko poinformowani o takich planach. Uważam, że transparentność wymaga aby wcześniej odbywały się jakieś konsultacje społeczne, pani prezydent takie konsultacje nieraz prowadziła, a w tym wypadku decyzja zapadła bez żadnych rozmów i uważam, że to jest nie w porządku. To miejsce jest wyjątkowe, tutaj się kręci najwięcej turystów i usuwanie galerii z tego miejsca jest błędem. Jesteśmy tutaj od 11 lat, mamy swój dorobek i swoje zasługi dla miasta i nie wyobrażamy sobie żeby ktoś to teraz zniszczył. Biorąc pod uwagę lokalizację jest to duży minus i uważam, że pracownicy tej nowej instytucji będą borykać się z wieloma problemami. Apeluję do pani prezydent i radnych żeby usiąść i jeszcze raz przedyskutować ten projekt.

Marcin Boratyn

Marcin Boratyn ma wątpliwości czy obecna siedziba Galerii Historii Miasta będzie odpowiednim miejscem, by zlokalizować tu Pałac Ślubów. Zmiany negatywnie ocenia Kacper Kawala, który reprezentuje mieszkańców Jastrzębia:

Kacper Kawala: Nie wyobrażam sobie spędzonej niedzieli bez wstąpienia do Galerii Historii Miasta, pokazania swoim dzieciom historii takiej w jakiej się wychowywaliśmy, tu jednak możemy dotknąć, zobaczyć, poczuć. Jest to naprawdę miejsce w pobliżu parku i basenu, gdzie teraz zbliża się sezon letni, można wracając z basenu wstąpić, zajrzeć i poczuć historię naszego miasta, bo nasze miasto jest młode ale ma wieloletnią historię. Logistycznie będzie to utrudnione, będzie trzeba pojechać autem czy komunikacją miejską, jeżeli mielibyśmy zapewnienie od pani prezydent jako mieszkańcy, że Galeria Historii Miasta w takim wyglądzie jak tutaj jest, byłaby tam przeniesiona, możemy dać im zielone światło, ale wiemy o tym, że logistycznie ten budynek nie jest przystosowany do takiego ogromu zbiorów jakie są tutaj.

Kacper Kawala

Rozmowy były i pracownicy Galerii Historii Miasta znają zasady, na jakich mają zostać przeniesieni

– zapewnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu:

Janusz Jurczak: Na pewno ja jak i pani prezydent miasta uspokajaliśmy pracowników, że wszyscy przenoszą się ze swoimi pensjami i ze stanem zatrudnienia. Jeżeli ktoś ma na czas nieokreślony zatrudnienie, zostanie przeniesiony z MOK-u do nowej instytucji również na czas nieokreślony. Na pensjach nikt nie straci, na tych wszystkich nabytych warunkach pracowniczych nikt nic nie straci. Z MOK zostanie wyłączona Galeria Historii Miasta z zasobami ludzkimi i z zasobami, które zostały zebrane przez wiele lat, zostanie przeniesiona w całości do nowej instytucji, zbiory również podążą za pracownikami. Także wszystkie zbiory będą razem z tymi, którzy je zbierali przez wiele lat.

Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju

A rzeczniczka jastrzębskiego magistratu odpiera zarzut o to, że lokalizacja na terenie zrewitalizowanej Łaźni Moszczenica jest niewygodna dla zwiedzających. Ponadto stwarza ona nowe możliwości prezentacji zbiorów:

Izabela Grela: To nie są peryferia, to jest centrum miasta, 800 metrów od Hali Widowiskowo-Sportowej i dokładnie 1,2 kilometra do Parku Zdrojowego, w międzyczasie mijamy także Państwową Szkołę Muzyczną, więc robi się nam naturalna oś edukacyjno-kulturalna. Jeśli chodzi o nowo powstającą instytucję, która docelowo ma się nazywać Instytut Dziedzictwa i Dialogu, ona będzie opierała się przede wszystkim na historii miasta, żeby czerpać z bogactwa zbiorów zgromadzonych w Galerii Historii Miasta ale też z zasobów intelektualnych, bo trzeba powiedzieć wprost, że takim niepisanym historykiem miasta jest Marcin Boratyn, więc opieramy o jego doświadczenie, wiedzę i pracowników powstanie Instytutu i Dziedzictwa i Dialogu.

Izabela Grela, rzeczniczka jastrzębskiego magistratu

W Łaźni Moszczenica mają być wykorzystywane najnowsze technologie, wystawa ma być multimedialna. Powierzchnia wystawiennicza to ponad 3 tysiące metrów kwadratowych:

Izabela Grela: Być może to co się teraz dzieje jest efektem tego, że jednak zmiana budzi w nas pewien niepokój, my jako miasto wiemy co chcemy i jak będzie wyglądała Łaźnia Moszczenica, natomiast pewnie ci pracownicy jeszcze nie mają takiego wyobrażenia, ale pan Marcin Boratyn był zaproszony przez nas jako historyk miasta do współpracy z firmą, która ma przygotować właśnie tą funkcjolano-użytkową strefę Łaźni Moszczenica, więc wydaje mi się, że ma bardzo istotny wpływ na to jak ta Łaźnia Moszczenica będzie w przyszłości wyglądała.

Łaźnia Moszczenica ma zacząć działać w połowie przyszłego roku. Część historii uzdrowiskowej zostanie w Parku Zdrojowym, docelowo w budynku po AGH ma powstać „Witczakówka”, miejsce poświęcone Mikołajowi Witczakowi, w którym prezentowane będą eksponaty związane z działalnością uzdrowiskową w Zdroju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj