Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niszczą i kradną. Co? Ule z pszczołami!

Facebook Twitter

Moc internetu jest duża, przekonał się o tym mieszkaniec Kończyc Małych. Na co dzień służy w JRG w Rydułtowach, a jego hobby to pszczoły. Ma kilka pasiek i kilkadziesiąt uli.

Niestety, końcem sierpnia ktoś zniszczył jeden z pszczelich domków. – Miałem właśnie karmić pszczoły. Robię to, co trzy dni. Przyjechałem na pasiekę, okazało się, że jeden ul jest przewrócony. Ktoś rozmyślnie musiał to zrobić – mówi nam Krzysztof Kopel. Informację o akcie wandalizmu zamieścił w internecie. Post udostępniło blisko sto osób i udało się dotrzeć do, jak się okazało, młodego wandala.

Przyjechał jeden patrol policji, później policja kryminalna, zrobili oględziny, porobili zdjęcia. Następnego dnia wrzuciłem to zdjęcie na portal społecznościowy, no i zaczęło się! Różne komentarze. Nie minął tydzień, dostałem wiadomość, że mogła to być ta, a nie inna osoba. Był to chłopak, który miał 14 lat, chodził do tutejszego gimnazjum w Zebrzydowicach. Po interwencji policji rodzice chcieli to załatwić polubownie. Przyjechali i po sprawie.

Ta sprawa zakończyła się pozytywnie, jednak jak mówi nam Krzysztof, nie tylko z wandalami muszą walczyć pszczelarze. Choroby pszczół to jedno, niestety roje giną. Ale giną też nie tylko z tego powodu. – Wiosną skradziono mi trzy ule. Razem z pszczołami! – mówi właściciel pasieki.

Pszczoły giną, są choroby. Niektórzy pszczelarze to są tacy, którzy są od wiosny do jesieni. Oni potem nie potrafią dbać o zdrowie pszczół, kondycję. Nie potrafią ich zakarmić. Mają problem odnośnie wiosny, pszczoły później giną. Najlepszym rozwiązaniem to ukraść komuś, przyjść do pasieki zdrowej i zabrać ule z pszczołami. Pszczoły w zimie zimują w kłębie. Te pszczoły, które przezimują, na wiosnę, to już są pszczoły, z których będzie miód. I na pasiece ktoś przyszedł i wyciągnął pszczoły z ramkami. To już był tak bezczelny, że wyciągnął pszczoły. Tego postronna osoba nie zrobi, pszczelarze to robią. To są pszczelarze od wiosny do jesieni. Nie potrafią o nie zadbać. Idą do pasieki, która jest dobra, wiedzą, że te pszczoły są zdrowie, na wiosnę idzie po gotowy towar.

Jak wycenia Krzysztof, jeden ul z pszczelą rodziną może mieć wartość nawet tysiąca złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj