Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Noc Muzeów w Rybniku. To będzie wyjątkowa podróż po świecie zmysłów

Facebook Twitter

Takiej nocy w Rybniku jeszcze nie było. Już w najbliższy piątek (19.05.) w dwóch budynkach muzealnych w Ratuszu oraz w Edukatorium Juliusz w byłym szpitalnym kompleksie równolegle odbywać się będzie Rybnicka Noc Muzeów.

Park Kulturowy w Rybniku

Piątek 19 maja to Noc Muzeów w Rybniku

Mówi Wojciech Dominiak dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku:

Wojciech Dominiak: Edukatorium, przypomnijmy, jest częścią muzeum. Było dla nas zrozumiałe, że najbliższa Noc Muzeów będzie dla nas sporym wyzwaniem, bo trzeba pokazać te dwa miejsca, dwie perspektywy i trafić też do zróżnicowanego odbiorcy. To też jest zaproszenie, być może w przyszłości więcej instytucji włączy się w to wydarzenie, bo to jest tak naprawdę święto zabytków, święto sztuki i święto kultury. A wszystko w takiej lekkiej, przystępnej formie i formule niedostępnej na co dzień.

fot. mat. prasowe

Hasłem przewodnim Rybnickiej Nocy Muzeów będzie świat zmysłów:

Wojciech Dominiak: Wspólnym mianownikiem dla jednego i drugiego obiektu są zmysły. To, jak je postrzegamy, jak je odczuwamy. Świat zmysłów to jest ten nasz przewodnik po tej nocy muzeów najbliższej. Zmysły w różny sposób one na nas oddziałują, inaczej się nimi posługujemy, innych bodźców nam dostarczają i w różnych sferach naszej świadomości, tej fizycznej i psychicznej my się odnajdujemy. Ratusz, siedziba muzeum, do którego jesteśmy przyzwyczajeni od wielu, wielu lat, przygotowała ofertę skoncentrowaną wokół zmysłów tych namacalnych. Zmysłu smaku, zmysłu dotyku, wzroku. Natomiast w Edukatorium mówić będziemy o tych obszarach, które oddziaływają na duchowość, na psychikę człowieka.

Rybnicka Noc Muzeów

fot. mat. prasowe

Wyjątkowym wydarzeniem będzie spektakl w muzealnych podziemiach Edukatorium Juliusz w dawnej szpitalnej piwnicy. Specjalnie na Rybnicką Noc Muzeów powstał monodram „Posągowa” o dramatycznej historii francuskiej rzeźbiarki, Camille Claudel przez lata stojącej w cieniu swojego mistrza i partnera. W tym wyjątkowym miejscu zobaczymy Agnieszkę Judycką aktorkę Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Reżyserem spektaklu jest Sławomir Szczurek, rozmawiał z nim Arkadiusz Żabka.

Radio 90: Skąd pomysł, by to szpital Juliusz był scenerią do tego spektaklu?

Sławomir Szczurek: Nie można sobie wyobrazić lepszej scenerii dla tego spektaklu niż cała historia kompleksu szpitalnego w Rybniku, w którym aktualnie znajduje się Edukatorium Juliusz. Pochodzę ze Śląska i zawsze myśląc o szpitalu dla osób z problemami natury psychicznej, w we wszystkich dyskusjach pojawiał się Rybnik. Zatem Noc Muzeów, Rybnik. Samo miejsce, kompleks, jego historia i to, że jest to pewnego rodzaju muzeum, wprost złożyło się w to, co zrobimy, czyli w historię Camille Claude, która pasuje idealnie. Pokażemy to w przestrzeniach podziemi, a w zasadzie piwnicy. Dzięki uprzejmości Edukatorium ten szalony pomysł udało się zrealizować.

Radio 90: To będzie monodram w wykonaniu aktorki Teatru Juliusza Słowackiego z Krakowa.

Sławomir Szczurek: Monodram nie jest łatwą sztuką, Nie można się za nikim ukryć. Zostaje się samemu na scenie, a zwłaszcza w takich okolicznościach, czyli w piwnicy i w podziemiu. Do tego trzeba wybitnej aktorki i sama rola, w którą wcieli się Agnieszka Judycka, czyli aktorka teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, jest bardzo wymagająca. Historia Camille Claudell to jedna z najsmutniejszych historii, jakie kiedykolwiek w życiu słyszałem. Pasjonuje się tematem artystek u kresu, od dawna. Bardziej przejmującej historii, zwłaszcza w kontekście dzisiejszych rozmów o kobiecie, o jej roli artystki, o świecie patriarchalnym nie ma.

fot. mat. prasowe

Monodram „Posągowa” jest biletowany, pokazany zostanie dwukrotnie o godzinie 20 i 22. Pomiędzy spektaklami spotkanie i dyskusja z twórcami.

Rybnicką Noc Muzeów rozpocznie spotkanie z profesorem Markiem Krzystankiem – psychologiem, psychiatrą, seksuologiem pod tytułem „Ze sztuki w depresję, z depresji w sztuki życia”. Warto w nich uczestniczyć zachęca dyrektor Dominiak.

Wojciech Dominiak: Dotkniemy tego życia artysty i jego wrażliwości. Podczas spotkania z profesorem Markiem Krzystankiem, wybitnym psychologiem, psychiatrą, terapeutą, seksuologiem, który mówić będzie o depresji, problemie, który jest wokół nas i dotyka nas wszystkich, ale skupimy się na tym środowisku twórczym, artystycznym, bo do tego nawiązuje sztuka i też go nieco rozszerzymy. Między spektaklami będzie przewidziana dyskusja panelowa profesora Marka Krzystanka, lekarza, który z tej strony medycznej spojrzy na problem i reżysera spektaklu. To też myślę, że będzie ciekawe dopełnienie i spektaklu, i wykładu, który rozpocznie Noc Muzeów.

fot. mat. prasowe

Prócz spektaklu i spotkań na terenie byłego szpitala Juliusz zagości Naukobus Uniwersytetu Rozwoju z Chorzowa. Mówi Justyna Czorny z Edukatorium Juliusz w Rybniku.

Justyna Czorny: Najmłodsi będą mieli okazję wejść do wnętrza nauko-busa, w którym nasze zmysły się wyostrzają, Przekonają się, jakie tajemnice skrywa zmysł wzroku, węchu, słuchu. Podczas takich wejść co 15 minut będą mogli odkryć swoje zmysły na nowo. Natomiast o godzinie 19 pokaz Uniwersytetu Rozwoju Chorzowa pod tytułem „tajemniczy świat zmysłów” zapewne też będzie ciekawym doświadczeniem dla tych najmłodszych osób.

Pomiędzy Ratuszem a Juliuszem kursować będzie Orkiestra na Dużym Rowerze, to jedyna taka formacja w kraju, muzycy grają na instrumentach, jeżdżąc na dwóch kołach. Mnóstwo atrakcji przygotowali muzealnicy już w samym Ratuszu. Będzie między innymi o czekoladzie i o perfumach i dotyku. Będzie można dowiedzieć się, jak produkuje się lizaki i cukierki oraz samemu je zrobić:

Justyna Czorny: Będzie spotkanie z panią Natalią Ignacek, która jest blogerką, dziennikarką kulinarną i tam będzie miało miejsce spotkanie „od gorzkiej wody do słodkiej tabliczki, czyli historia czekolady w jednej kostce”. Co ciekawe, nie tylko będzie to opowieść, ale również będzie degustacja. Odbędzie takie spotkanie pod tytułem „Perfumowana podróż” z mistrzynią perfumiarstwa panią Moniką Opieką. Tutaj poruszony zostanie zmysł węchu. Natomiast późną nocą zapraszamy na jam session.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj