Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Noc Muzeów w Rybniku. To jest zaproszenie na następny piątek (20.05.)

Facebook Twitter

Folkowy tupot bosych stóp "Daj Ognia" rozpocznie piątkowy (20.05.) wieczór w muzeum w Rybniku. W programie do samej północy kuglarze, haut couture w średniowieczu czy warsztaty pod hasłem: Stwórz sobie wiedźmina". Ale także wystawa z Kajkiem i Kokoszem w rolach głównych.

Tegoroczny program inspirowany jest wystawą Kajko i Kokosz uczą archeologii – to porównanie dwóch światów: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych w kadrach komiksów Janusza Christy. Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas do świata słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki – kurator, marszand i znawca komiksu polskiego. Współpraca: Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy.

Dla młodszych i starszych warsztaty prowadzone przez członków Asocjacji Komiksu z Torunia – zabawa dla młodszych i starszych pt. Stwórz sobie wiedźmina. Zapraszamy również na spotkanie z Michałem Siromskim – opowie o tym skąd się wzięło pojęcie fantasy wraz z historią gatunku, ciekawostkami odnośnie postaci i ich twórców. Informacje o wydawnictwach komiksowych za granicą, adaptacjach filmowych.

Historyczny aspekt tegorocznej Nocy zapewni zespół Daj ognia grając folkowo pod nogę i ku zadumie, przeplatając tradycje Polski i Skandynawii na własną modłę.

Polski Instytut Rekonstrukcji Historycznej Wiwern zaprezentuje rekonstrukcje średniowiecznych strojów oraz obóz wojów z epoki. Zapewnią również średniowieczne rozrywki m.in. kuglarzy. W klimat epoki wprowadzi nas pokaz filmowy, zapewnią też smaczny aczkolwiek nieco siermiężny posiłek epoki średniowiecza.

Późną nocą wrócimy do XXI wieku oglądając występ Kabaretu FiFa RFfa czyli Oli i Mateusza Kwiatkowskich – w duecie na estradzie i w życiu, dlatego ich występy to mieszanka wybuchowa doświadczenia scenicznego i autentycznego uczucia. Kopalnią pomysłów jest dla nich codzienność, zatem w prezentowanym repertuarze pojawiają się nie tylko żarty słowne, ale również obyczajowe i sytuacyjne.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023