Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: bębniarze, kabaret i jaskiniowcy w Muzeum

Facebook Twitter

W piątek (18.05) w rybnickim Muzeum po raz 8. odbędzie się Noc Muzeum. Wieczór rozpocznie otwarcie wystawy "Galeria sztuki w jaskini", w programie także: warsztaty, koncert bębniarzy, historia polskich wypraw jaskiniowych, występ kabaretu. Rozpoczęcie o godz. 17.45.

Harmonogram:
odz. 17.45 – Surya-drums – bębnoterapia
godz. 18.00 – Galeria sztuki w jaskini – wernisaż wystawy
godz. 18.00 – Archeoreplika – warsztaty malarstwa naskalnego, wykonywanie narzędzi z kości i rogu
godz. 20.00 – Podziemny Everest – historia polskich wypraw jaskiniowych spotkanie z Grzegorzem Kuśpielem – podróżnikiem, grotołazem, członkiem National Geographic Society prezentacja sprzętu do grotołażenia techniki poruszania się po linach, wystawa fotografii z wypraw
godz. 22.00 – PUK – kabaret z Krakowa

GALERIA SZTUKI W JASKINI – otwarcie podczas Nocy Muzeów 18 V 2012 godz.18.00

Wystawa z Muzeum Śląskiego w Katowicach wzbogacona o eksponaty archeologiczne z Muzeum w Raciborzu i Rybniku.

Na wystawie zobaczyć będzie można kopie malowideł naskalnych wykonanych przez Andrzeja Cioska, Mariusza Madeja, Mariusza Paluchiewicza. Kopie te pochodzą z czternastu jaskiń położonych w rejonie franko-kantabryskim: Altamira, La Baume Latrone, El Castillo, Chauvet, Les Combarelles, Font-de-Gaume, Gargas, Lascaux, Niaux, Pech Merle, Pindal, Rouffignac, Santimamine, Les Trois Freres. Jaskinie te ze względu na ograniczenia konserwatorskie przeważnie nie są udostępnione turystom. Malowidła przedstawione na wystawie to wierne kopie w rzeczywistych wymiarach.

Zasięg geograficzny sztuki naskalnej jest ogromny: od dalekich brzegów Bajkału, urwisk Angary, jaskiń w południowej części Uralu i odnóg łańcucha Pamiru do niezmierzonych równin lessowych Eurazji; od Ukrainy i Moraw do uprzywilejowanego trójkąta Akwitanii i Gór Kantabryjskich. To właśnie na obszarze franko-kantabryjskim, obejmującym terytorium północnej Hiszpanii i południa Francji, znajdują się najwspanialsze i najbogatsze przykłady sztuki naskalnej, z których najstarsze są datowane na 32 tysiące do 30 tysięcy lat p.n.e.

Artyści paleolityczni posługiwali się różnymi technikami. Obok malowideł naskalnych, wykonywanych materiałami organicznymi, takimi jak węgiel drzewny czy ochra, spotyka się ryty wykonane za pomocą narzędzi, reliefy kamienne oraz modelowane w glinie. Paleolityczna sztuka naskalna to przede wszystkim bestiarium: konie, byki, antylopy, renifery, lwy, nosorożce, mamuty. Niekiedy spotyka się także wzory geometryczne (tzw. znaki) i rzadko sylwetki ludzi (czasami karykaturalnie). Ci ostatni – w odróżnieniu od zwierząt, malowanych z naturalistycznym bogactwem detali – są ukazywani skrótowo, zaledwie paroma kreskami.

Autorką scenariusza wystawy jest dr Renata Abłamowicz.

Wystawa będzie czynna do 28 X 2012 r.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj