Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Noc Świętojańska przy rybnickiej tężni. To jest zaproszenie na czwartek

Facebook Twitter

To ma być niezwykły wieczór zabaw, tańców i wicia wianków. Już w czwartek (21.06.) od 18.00 obchody sobótki przy tężni solankowej w Rybniku, w dzielnicy Paruszowiec - Piaski.

fot. utroja0/ pixabay.com

W ramach Nocy Świętojańskiej – Nocy Kupały odbędą się:
– Warsztaty dla rodzin „Robótki-Sobótki” – plecenie wianków z żywych kwiatów i tworzenie ciekawych konstrukcji,
– Korowód Wiankowy do którego zapraszamy w folkowych – ludowych strojach śląskich i nie tylko,
– Sobótkowe Tańce i hulańce, podczas których zatańczą, zagrają i zaśpiewają:

Zespół Krzikopa. „Tradycyjna muzyka górnego Śląska” rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci: ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie. Tworząc muzykę dba, aby trafiała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem DnB dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach, wielokrotnie zdobywał uznanie jurorów i publiczności.

Formacja Zawiało, która zrodziła się z zamiłowania do muzyki etnicznej i historii Słowian, szczególnie do pieśni tradycyjnych Ziem Karpackich i Bałkanów oraz polskiej muzyki i poezji 20-lecia międzywojennego, a także pieśni Romów. Muzyka Zawiało to dźwięki aranżowane przez wszystkich członków zespołu, nasycone głębokimi emocjami. Podczas koncertów muzycy tworzą barwny klimat, który staje się ważnym punktem, granej przez nich muzyki. Zawiało świetnie wpasowuje się w duże i małe sceny, a także jest doskonałym ubarwieniem imprez plenerowych. Zawiało wystąpiło na wielu scenach Polski południowej i Niemiec wschodnich. Formacja „ZAWIAŁO” powstała w 2009r.

Studio Tańca VIVERO wywodzi się z Małego Teatru Tańca założonego w Rybnickim Centrum Kultury w 2003 roku, przez siostry Ewę i Izabelę Barską. Z roku na rok zespół sukcesywnie się rozrasta i rozwija. Obecnie VIVERO skupia ponad 150 tancerzy w wieku od 4 do 45 lat, na różnych poziomach zaawansowania. W pierwszych latach działalności Studio skupiało się głównie na realizacji spektakli i fabularyzowanych widowisk tanecznych, oraz okazyjnym udziałem w wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach tanecznych. Od 2012 roku Vivero jest zrzeszone w Polskim Związku Tańca Freestyle, który z kolei jest zrzeszony w International Dance Organization i od tej pory jego działalność przebiega na dwóch polach, które umownie można nazwać „Artystycznym” i „Sportowym”.

Organiatorzy: Instytut Społeczny Silesia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym Uwagi wARTe, Magiczną Silesią i Portem Sztuki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj