Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Noce spadających gwiazd na zdjęciach naszych słuchaczy

Facebook Twitter

Noc Perseidów była tą, kiedy "spadających gwiazd" na niebie pojawia się najwięcej. Ale przez cały sierpień możecie spoglądać na nocne niebo wypatrując kolejnych zjawisk. Część z nich nasi słuchacze uchwycili na zdjęciach.

Moje nocne obserwacje nieba

Witam
12 sierpnia wzięłam statyw, aparat, koc i przed północą poszłam na łąkę obserwować Perseidy. Niestety z każdą chwilą niebo robiło się coraz bardziej zachmurzone. Udało mi się zobaczyć tylko dwie spadające „gwiazdy”. Zdjęcia nie powychodziły w ogóle. 13 sierpnia – jako, że niebo było klarowne – powtórzyłam wycieczkę na łąkę. W ciągu 3 godzin widziałam około 20 Perseidów – niektóre były bardziej, a niektóre mniej spektakularne. Bardzo trudno to zjawisko sfotografować – tym bardziej, że mój aparat nie jest przystosowany do nocnej fotografii nieba. Mimo to, udało mi się „ustrzelić” jedną niestety słabo widoczną Perseidę. „Zdjęciowo” nie odniosłam sukcesu, jednak mimo to część nocy spędzona na łące była wyjątkowo przyjemna.
Pozdrawiam serdecznie
Gabriela

Witam! Perseidy 2015 można uznać za udane. Z dnia na dzień rośnie aktywność jednego z najbardziej wyczekiwanych deszczów meteorów w 2015 roku. Mowa oczywiście o popularnych Perseidach. Aktywność tego roju na nocnym niebie rozpoczęła się już 17 lipca i potrwa aż do 24 sierpnia. Maksimum, a więc największa aktywność Perseidów przypada w tym roku na noc z 12 na 13 sierpnia. Ziemia przetnie wtedy warkocz komety 109P/Swift-Tuttle, pełen pyłów i okruchów skalnych. Po wejściu w atmosferę ziemską wszystkie te odłamki zaczną się gwałtownie spalać, co będziemy mogli zaobserwować jako tzw. „spadające gwiazdy”, czyli rój meteorów, zwanych Perseidami. Oto parę fotek co udało mi się zrobić w Marklowicach koło Wodzisławia Śl.
Bogusław Herman

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj