Nocne podjadanie silniejsze od snu? To może być choroba
W ciągu dnia nie masz problemów ze zdrowym odżywaniem, a w nocy masz ochotę zjeść wszystko co wpadnie Ci w ręce? To może być zespół nocnego podjadania. Sprawdź objawy i dowiedz się więcej o tej chorobie.
Zespół nocnego podjadania to zaburzenie odżywiania, które jest związane ze snem. Z nocnym podjadaniem walczy aż 2% światowej populacji. Badania pokazują, że zaburzenia te częściej dotykają kobiety. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą spożywać około ¼ dziennego zapotrzebowania na kalorycznego. Niestety skutkuje to zwiększaniem się wagi.
Jak rozpoznać, czy jesteś chory?
Rozpoznanie powyższej choroby wcale nie należy do najprostszych, ponieważ wiele objawów może sugerować również inne schodzenia takie jak bulimia, zaburzenia dysocjacyjbne czy zespół gwałtownego objadania się.
Objawami tej choroby są:
- Zaburzenia snu (min.3 x w tygodniu),
- problemy z zasypianiem,
- wybudzanie się ze snu,
- nadmierne wieczorne łaknienie,
- pomijanie śniadania w jadłospisie,
- kompulsywne spożywanie produktów, których chory sobie odmówił w ciągu dnia,
- łaknienie,
- poczucie wstydu i winy po nocnym jedzeniu,
- ukrywanie nocnego jedzenia przed bliskimi,
- utrata kontroli nad jedzeniem i masą ciała.
Bywa, że chory nie pamięta co zdarzyło się w nocy.
Jakie są przyczyny?
Przyczyn zachorowania może być wiele. Naukowcy informują o zaburzeniach podłoża natury psychologicznej, genetycznej, a także biochemicznej.
Potencjalnymi czynnikami ryzyka rozwoju mogą być:
otyłość, schorzenia, trudności ze snem, zespół niespokojnych nóg, zespół okresowych ruchów kończyn czy także objawy po odstawieniu alkoholu, kawy, papierosów, opiatów. Obniżony poziom serotoniny lub greliny, zaburzenia nastroju, reakcja na stres a nawet błędy żywieniowe popełniane przez rodziców.
Zespół nocnego podjadania – leczenie
Jeśli podejrzewa u siebie powyższą chorobę, zgłoś się do poradni leczenia zaburzeń snu. W leczeniu stosuje się leki, które działają uspokajająco i nasenne oraz leki przeciwdepresyjne czy przeciwpadaczkowe.
Ważnym elementem jest prawidłowa higiena snu, aktywność fizyczna oraz planowanie zbilansowanych posiłków, tak aby uniknąć uczucia łaknienia. Bywa również, że lekarze stosują terapie behawioralne, hipnoterapie. Na złagodzenie objawów poleca się również stosowanie technik relaksacyjnych czy fototerapii.
Czytaj także:
- Jedzenie w domu, a może dania na wynos?
- Sen, odpowiednia dieta, unikanie używek – idealny przepis na poprawę odporności