Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nocowanie w lesie także wśród skał. „Jurajska Przygoda”

Facebook Twitter

Możliwość nocowania w lesie, w wyznaczonych miejscach, mamy od lata zeszłego roku. Na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz przygotowały wspólny projekt pod nazwą „Jurajska przygoda”. Nocowanie wśród jurajskich skał? To też może być pomysł na weekend dla mieszkańców naszego regionu, gdy tylko zrobi się cieplej.

Nocowanie w lesie
fot. pixabay.com

W naszym regionie pierwszym terenem do nocowania w lesie był obszar w Nadleśnictwa Wisław, tam wprowadzono pilotaż.

W tym roku, od 1 maja, każdy może biwakować w lesie bez obaw, że łamie prawo. Na terenie 430 nadleśnictw w Lasach Państwowych wyznaczono specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby.

Na Jurze – nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz przygotowały wspólny projekt pod nazwą „Jurajska przygoda”.

Rozszerzyliśmy program „Zanocuj w lesie”. Pomyśleliśmy, że jako trzy Jurajskie Nadleśnictwa stworzymy na tyle duży obszar dla tego programu, by latem dawał frajdę turystom, chcącym wędrować po naszych nadleśnictwac.

– mówi Andrzej Krzypkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok. Nadleśniczy Grzegorz Cekus z Siewierza zwraca uwagę, że kreśląc na mapie teren do udostępnienia mieszkańcom, brano pod uwagę walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne:

Zależało nam, aby turyści mieli szansę zobaczyć coś nietuzinkowego, aby odkryli na nowo walory krajobrazowe i historyczne tej ziemi ze Szlakiem Orlich Gniazd i takimi zamkami jak Bąkowiec, Mirów czy Olsztyn, a zbaczając ze szlaku zachwycali się Ogrodzieńcem czy siewierskim Zamkiem Biskupim. Z kolei walory przyrodnicze zdecydowały, że w udostępnionym obszarze znalazła się tzw. Ostoja Środkowojurajska czyli Obszar Natura 2000.

Nocleg na udostępnionym obszarze będzie możliwy nawet dla grupy dziewięciu osób przez dwie noce.

Chociaż formalnie dopiero powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa większą liczbę osób i dni pobytu, to zachęcam, ze względów bezpieczeństwa, zawsze zgłaszać taki nocleg, szczególnie gdy uczestniczą w nim dzieci.

– zachęca Marcin Polak, nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz. Wyznaczono na terenie trzech nadleśnictw łącznie ponad 5 tys. ha dostępnego lasu.

Grupa Jurajska GOPR przypomina o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które są czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc.

Biorąc udział w „Jurajskiej przygodzie”, warto pamiętać o bezpieczeństwie. W razie wypadku czy zabłądzenia wskazane numery odbiera całą dobę ratownik dyżurny Grupy Jurajskiej GOPR. Apeluję również o zainstalowanie na telefonie aplikacji „Ratunek”.

– mówi Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

Związek Gmin Jurajskich zrzeszający 33 gminy Jury Krakowsko-Częstochowskiej wsparł projekt nadleśnictw, bo uważamy, że w czasie pandemii natura to jedno z najbezpieczniejszych miejsc do spędzania wolnego czasu. Mówiąc wprost, może się okazać, że las jest jedynym czynnym hotelem.

– zwraca uwagę Robert Nieroda, dyrektor biura ZGJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj