Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowa karetka dla szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. „To ważny zakup, potrzebujemy sprzętu”

Facebook Twitter

Pół miliona złotych kosztowała nowa karetka, która wzmocni tabor pogotowia ratunkowego na terenie powiatu wodzisławskiego. Zastąpi ambulans, który woził pacjentów przez ostatnich kilkanaście lat.

Nowa karetka dla szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach

Pieniądze na nią pochodzą z funduszy europejskich.

To ważny zakup

– podkreśla dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach:

Krzysztof Kowalik: Na pewno to jest bardzo cenny dla nas nabytek, dlatego, że karetki mocno są eksploatowane i szybko się zużywają. Nie byłoby nas stać na taki zakup samodzielnie, dlatego cieszymy się, jest to cenna inicjatywa. Będzie ten sprzęt służył naszym pacjentom, mieszkańcom powiatu wodzisławskiego i powiatów ościennych. Karetka, z której zrezygnujemy ma kilkanaście lat. (…) Ta nowa jest po prostu nowocześniejsza, jest w pełni wyposażona, zawiera sprzęt, będzie bezpiecznie zarówno dla personelu, jak i mieszkańców.

Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach

Sprzęt mocno zużył się w czasie pandemii, stąd potrzeba wymiany

– dodaje dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach:

Łukasz Pach: Są to najnowocześniejsze ssaki, defibrylatory, respiratory. Ten sprzęt ratuje ludzkie życie, szczególnie w covidzie, kiedy mieliśmy problemy z niewydolnością oddechową pacjenta, był mocno wyeksploatowany. Wszystkie podmioty w województwie wymieniają sprzęt na nowy, mamy pieniążki z ministerstwa. (…) Do września będzie 27 nowych karetek jeżeli chodzi o Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. (…)

Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Karetki pogotowia ratunkowego w dobie walki z koronawirusem zamieniły się w „SOR-y na kółkach”:

Łukasz Pach: To pogotowie stało na pierwszej linii frontu. To pogotowie jeździło od bólu zęba, po zatrzymanie krążenia. Dlatego, że przejęło rolę lekarzy pierwszego kontaktu, przejęło rolę często izb przyjęć. To jest mobilny SOR jeżdżący, mobilny OIOM. Dlatego, że często baliśmy się przyjść do szpitala, bo pacjenci z covidem, często baliśmy się skorzystać z lekarza (…).

Do tej pory do województwa śląskiego trafiło 19 milionów złotych, za które kupiono 37 karetek – mówi wiceminister zdrowia:

Waldemar Kraska: Chcemy wymieniać te najstarsze ambulanse, które mają duży przebieg, aby poprawić nie tylko szybkość dojazdu do pacjenta, ale też komfort. (…) W tej chwili mamy nowoczesny sprzęt, nie tylko na miarę europejską, ale i światową. Wyposażenie i samochody są najwyższej jakości. W tej chwili w karetce ratownicy mają do dyspozycji defibrylator, respirator, (…) aparaty do masażu klatki piersiowej. (…) Mamy bardzo dobry sprzęt, ale i wspaniałych ratowników.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

Według obowiązujących standardów karetka powinna być wymieniona po 5 latach. Przebieg to najczęściej około 300 tysięcy kilometrów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj