Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowa metoda oszustów: łapią na fałszywe oferty pracy

Facebook Twitter

Nowa metoda oszustów, by wyłudzić od nas pieniądze. Niestety udało im się oszukać dwoje mieszkańców powiatu cieszyńskiego. W jaki sposób? 

Policjanci ze Strumienia
fot. Policja Cieszyn

Nowa metoda oszustów, by wyłudzić od nas pieniądze

Oszukani kobieta i mężczyzna otrzymali informację SMS-em czy mailem, od firmy, która rzekomo „szuka pracowników zdalnych do hoteli na całym świecie. Praca zajmuje tylko 30-50 minut dziennie obejmuje głównie proste zadania związane z rezerwacją i zwiększaniem przepływu klientów oraz… bycie zrelaksowanym i szczęśliwym. Wymagany wiek to ukończone 22 lata, a wynagrodzenie jest bardzo hojne, dziennie można uzyskać nawet do 2500 złotych. Jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami przez WhatsApp” – piszą oszuści.

Dalsze ich instrukcje „mówią”: pobierz aplikację, przelej pieniądze, kup kryptowaluty… W rzeczywistości celem oszustów jest otrzymanie przelewu, a w dalszej kolejności uzyskanie dostępu do bankowości internetowej za pośrednictwem zainstalowanych przez pokrzywdzonych aplikacji, co pozwala na wyprowadzenie z ich kont wszystkich zgromadzonych tam pieniędzy. W ten sposób 44-latek z Cieszyna stracił ponad 25 tysięcy złotych, a 22-letnia mieszkanka gminy Strumień 24 tysiące złotych.

Jak nie dać się oszukać? O czym pamiętać?  

Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Wyjątkowo atrakcyjna oferta pracy, oferowana w wiadomości SMS-owej czy mailowej, najczęściej jest oszustwem.

Jak się chronić przed fałszywymi wiadomościami?

  • Nie otwieraj wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowych (m.in. przez SMS, WhatsApp) od nieznanych nadawców, osób, których nie znasz.
  • Nie klikaj w przesłane do Ciebie linki i nie otwieraj załączników, jeśli nie wiesz, co się w nich znajduje.
  • Uważaj na żądania poufnych informacji: oszuści często proszą o podanie hasła, numery kart kredytowych czy dane bankowe. Nie podawaj takich informacji przez e-mail lub wiadomości tekstowe.
  • Jeśli korzystasz z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i bankowości elektronicznej – włącz weryfikację dwuetapową na swoich kontach online. Zrób to wszędzie, gdzie jest taka możliwość. To dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która utrudnia dostęp oszustom.
  • Stosuj silne, długie i bezpieczne hasła. Pamiętaj, aby Twoja hasła nie zawierały informacji o Tobie ani Twoich bliskich. Do każdej usługi internetowej stosuj inne hasło.
  • Zachowaj ostrożność w mediach społecznościowych. Bądź rozważny podczas przyjmowania zaproszeń od nieznanych osób na platformach społecznościowych. Unikaj udostępniania poufnych informacji publicznie na swoim profilu.
  • Regularnie aktualizuj system operacyjny, przeglądarki internetowe i oprogramowanie antywirusowe, aby być chronionym przed lukami bezpieczeństwa.
  • Nie lekceważ komunikatów i alertów bezpieczeństwa, jakie wyświetlają się podczas korzystania z sieci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj