Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowa rydułtowska legenda miejska. Spotkanie w Centrum Kultury „Feniks”

Facebook Twitter

W Rydułtowach chcą stworzyć nową miejską legendę. W tej sprawie w Rydułtowskim Centrum Kultury "Feniks" planują spotkanie, w czasie którego być może ktoś podzieli się jakąś ciekawą historią.

Katarzyna Chwałek – Bednarczyk, dyrektorka placówki, zaprasza na nie zarówno młodzież, jak i dorosłych:

Katarzyna Chwałek – Bednarczyk: Być może są już jakieś i chcemy je poznać. Jeżeli takich nie ma, to w trakcie tego spotkania, które poprowadzi Mateusz Świstak, zawodowy opowiadacz bajek, chcemy taką legendę miejską stworzyć, bo one są równie ważne jak te uświęcone historią i tradycją o śląskich heksach. utopkach, bebokach, ale te miejskie też potrafią nam zostać w głowie. Przypominam taką miejską legendę o czarnej wołdze. Mnie przestrzegano jako dziecko przed czarną wołgą, bo wpakują mnie do czarnej wołgi i porwą. Albo o Cyganach, którzy porywają dzieci. Więc to są te przykłady znane nam współcześnie.

W czasie spotkania być powstanie zrodzi się coś zupełnie nowego co będzie funkcjonowało w zbiorowej świadomości:

Katarzyna Chwałek – Bednarczyk: To spotkanie jest kolejnym z cyklu berów i bojek o Rydułtowach, gdzie raz na dwa miesiące, raz na miesiąc spotykamy się i w trakcie takiej konwencji historyczno-wspomnieniowej poruszamy różne zagadnienia z historii Rydułtów. Było już o Charlotcie von Sack, było o obozie koncentracyjnym w Rydułtowach, a więc teraz pora na coś nowego. Fajna historia powstanie, przy udziale oczywiście młodzieży, że być może uda się z tego stworzyć fajny komiks.

Spotkanie 15 marca o 17.00

Wstęp jest wolny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024