Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowa strategia walki z koronawirusem. Sanepid będzie miał mniej pracy?

Facebook Twitter

Czy jesienna strategia walki z koronawirusem oznacza mniej pracy dla powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych? "Niekoniecznie" - mówi Radiu 90 Arleta Mrugała, dyrektor sanepidu w Gliwicach. To właśnie w tamtejszym Starostwie Powiatowym omawiano zasady postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia COVID-19, które Ministerstwo Zdrowia wprowadziło od 15 września.

fot.: Arleta Mrugala

Diagnostyką zajmują się lekarze rodzinni, zlikwidowano jednoimienne szpitale zakaźne:

Nowa strategia jest strategią, która została przyjęta na początku miesiąca. Najtrudniejsze chwile przeżywaliśmy w momencie wejścia w życie tego nowego rozporządzenia. Były to nowe zasady, które skompilowały nam nieco nadzór nad osobami pozostającymi w kwarantannie. Wszystkie osoby, które były osobami izolowanymi ze względu na zachorowanie, przeszyły pod opiekę POZ. Pod opieką Powiatowych Inspektorów Sanitarnych zostały tylko te osoby, które pozostawały w kwarantannie. Niestety świadomość o nowej procedurze przebiegu kwarantanny była nieco zaburzona, spowodowała trochę zamieszania.

Radio 90: Kto pełni nadzór nad osobami w izolacji i w kwarantannie?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej sprawuje opiekę nad osobą pozostającą w izolacji. Natomiast o każdym przypadku zakończenia tej izolacji, nie ma obowiązku prawnego, ale powinien poinformować Powiatowy Inspektor Sanitarny, ponieważ jest to datą startową do rozpoczęcia kwarantanny osób pozostających wspólnie w jednym miejscu zamieszkania. Ta informacja jest nam niezbędna do prawidłowego prowadzenia nadzoru. Niestety nie zawsze jest tak, że ją otrzymujemy.

Lekarze rodzinni nie są wciąż w pełni przygotowani na nową strategię

– dodaje Arleta Mrugała z gliwickiego sanepidu:

Planowane procedury pozwalają na to, abyśmy mogli korzystając z systemów elektronicznych, dokonać odpowiednich przeglądów, analiz. Sprawdzić czy izolowany opuścił miejsce zamieszkania. Niestety lekarze nie są w pełni gotowi do pełnienia tego zadania, nie otrzymali narzędzi. W związku z powyższym w chwili obecnej opieramy się na informacji elektronicznej, telefonicznej od lekarzy POZ, na tej podstawie prowadzimy nadzór nad osobami w kwarantannie.

Do końca miesiąca trwa okres przejściowy po wprowadzeniu nowej strategii walki z koronawirusem.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj