Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowa sygnalizacja na skrzyżowaniu w Gorzyczkach

Facebook Twitter

Nowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu w Gorzyczkach. Chodzi o zbieg ulic Raciborska – Wiejska – Kopalniana.

sygnalizacja
fot. powiatwodzislawski.pl

Jest nowa sygnalizacja, ma być bezpieczniej

Ulica Raciborska stanowi główny ciąg drogi powiatowej. Pomimo stosunkowo niedużego natężenia ruchu, wyjazd z wlotów bocznych był mocno utrudniony. Wynikało to przede wszystkim z ograniczonej widoczności przy wyjeździe z ul. Kopalnianej i łuku na drodze głównej.

Ponieważ zabudowa w tym miejscu, nie jest zbyt gęsta, kierowcy chętnie tu rozpędzają swoje samochody. Dla poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu zdecydowano o demontażu sygnalizacji na przejściu dla pieszych i budowę nowej. Nowy system z detekcją obejmuje wszystkie relacje ruchowe. Przeprowadzono również korekty geometrii skrzyżowania. W celu usprawnienia ruchu rowerowego zastosowano pętle indukcyjne, które w sposób niezależny zgłaszają obecność cyklisty bez konieczności użycia przycisku.

Skrzyżowanie ulic: Raciborska – Wiejska – Kopalnia w Gorzyczkach jest skrzyżowaniem czterowlotowym. Ulica Raciborska stanowi zaś główny ciąg drogi powiatowej nr 5037S prowadząc ruch pojazdów od DK 78 w Gorzycach w kierunku Jastrzębia-Zdroju, przebiegając m.in. przez Gorzyczki, Łaziska, Godów i Gołkowice. Pomimo stosunkowo niedużego natężenia ruchu pojazdów na drodze głównej, wyjazd z wlotów bocznych był utrudniony.

Wynikało to przede wszystkim z ograniczonych warunków widoczności (zwłaszcza na wlocie ul. Kopalnianej) i dodatkowo położeniu ul. Raciborskiej w łuku poziomym. Ponadto na tym odcinku ul. Raciborska przebiega przez teren o dość luźnej zabudowie mieszkaniowej, co często prowokuje kierowców do szybszej jazdy niż dozwolone limity. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem zaprojektowano demontaż istniejącej sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych oraz budowę nowej sygnalizacji świetlnej. Założono zastosowanie sygnalizacji świetlnej acyklicznej z systemem detekcji obejmującym wszystkie relacje ruchowe.

Przeprowadzono również korekty geometrii skrzyżowania wynikające ze zmiany przebiegu ciągów pieszych i rowerowych oraz z konieczności prawidłowego posadowienie konstrukcji wsporczych sygnalizacji. Warto dodać, iż w celu usprawnienia ruchu rowerowego przed przejazdem rowerowym zastosowano pętle indukcyjne, które w sposób niezależny zgłaszają obecność rowerzysty bez konieczności użycia przycisku.

Zadanie przebudowy sygnalizacji świetlnej zostało sfinansowane przez firmę budującą centrum logistyczne w Gorzyczkach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj