Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowa wystawa w Teatrze Ziemi Rybnickiej: „Czarno-białe i kolorowe”

Facebook Twitter

Do 12 lutego w galerii sztuki Teatru Ziemi Rybnickiej będzie można oglądać wystawę pt. "Czarno-białe i kolorowe". To prace autorstwa Ryszarda Kalamarza, to laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. Honorowej Złotej Lampki Górniczej.

Praca Ryszarda Kalamarza/ mat.prasowe

Ryszard Kalamarz urodził się w Przemyślu w 1954 r. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uczelni uzyskał w 1979 roku. Z fascynacji twórcy światem baletu i teatru, w końcu lat osiemdziesiątych powstaje cykl obrazów przedstawiających tancerkę. Jest on swoistym określeniem kierunku, w którym artysta będzie podążał. Odtąd jego ulubionym motywem stają się postaci z tego świata. Artysta umiejscawia je najchętniej we wnętrzach przywodzących na myśl tajemnicze kulisy teatru lub baśniowe ogrody, będące tłem dla ludzkiego piękna a także realnych emocji i namiętności. Malarz w charakterystyczny dla siebie sposób łączy rzeczywistość, fantazję i elementy czysto abstrakcyjne, stwarzając fabułę, która pozwala odbiorcy, by sam ją dopowiedział. W jego pracach znajdujemy zarówno rys współczesny jak i klimat obrazów dawnych mistrzów.

Praca Ryszarda Kalamarza/ mat.prasowe

Ryszard Kalamarz jest uznanym polskim portrecistą. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Jego prace prezentowane były na różnych wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w Polsce oraz za granicą.

Artysta od początku lat osiemdziesiątych mieszka w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024