Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe autobusy, na nowy rok szkolny

Facebook Twitter

Wygodne, pojemne, a przede wszystkim klimatyzowane! Takimi autobusami komunikacji miejskiej chwali się Rybnik. Pasażerowie będą nimi jeździć już od września. W czwartek (29.08.) zaprezentowano cztery nowe pojazdy, do końca roku do Rybnika przyjedzie kolejnych 6 sztuk.

Nowoczesne autobusy mają przede wszystkim przyciągać więcej pasażerów – mówi zastępca prezydenta miasta Joanna Kryszczyszyn:

Ja mam nadzieje, że będziemy obserwować wzrost ilości ludzi jeżdżących autobusami. Zawsze to czysty środek transportu, ładny. Wiemy, że rzesza młodzieży, która drugiego września zasili nasze szkoły ponadgimnazjalne to są ludzie podróżujący komunikacją miejską i ta dzisiejsza konferencja, to dzisiejsze spotkanie jest dedykowane im.

Czy jest szansa, by zwiększająca się liczba pojazdów komunikacji miejskiej odkorkowała ulice miasta? Na to pytanie odpowiada Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku:

Powinny pomóc odkorkować miasto, tylko to zależy od samych użytkowników. Trudno przekonać kierowców, żeby zmienili środek transportu i przesiedli się z samochodu do autobusu. Robimy wszystko, w przetargach dajemy tak wyśrubowane warunki, żeby te nowe autobusy przekonały kierowców do korzystania z nich, a nie z samochodu.

Tymczasem Joanna Kryszczyszyn nie przewiduje, by komunikacja w Rybniku mogła być darmowa:

Nie ma czegoś takiego jak darmowa komunikacja miejska. Teoretycznie autobus kosztuje, wozokilometry kosztują, wszystko kosztuje. Jeżeli miasta decydują się na to, że mieszkaniec, który jeździ a nie płaci za bilet, to miasta mówią: „To ty podatniku, który płacisz podatki od nieruchomości, to ty osobo, która prowadzisz jakąś tam działalność gospodarczą i płacisz podatek CIT, to ty za to zapłacisz”.

W Rybniku podobnie jak i w innych miejscach w kraju mieszkańcy nie płacą pełnych kosztów przejazdu.

Nigdy osoby korzystające z komunikacji miejskiej nie ponoszą 100% kosztów związanych z transportem. One płacą tylko część. Wpływy z biletów, łącznie z karami pokrywają prawie 50% wydatków.

W sumie przewidziano zakup 17 nowych autobusów miejskich. Całkowita wartość wynosi ponad 16 mln zł, z czego większość pokrywa Unia Europejska.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2021