Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe karetki i inwestycje w sprzęt i infrastrukturę w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Facebook Twitter

Nowa instalacja tlenowa w Szpitalu Śląskim i nowe karetki - wszystko już służy pacjentom z powiatu cieszyńskiego.

nowe karetki

Nowe karetki, nowy sprzęt do diagnostyki – nowe inwestycje w cieszyńskiej lecznicy

Dodatkowa instalacja tlenowa powstała na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Pandemia pokazała, jak duże ma znaczenie w leczeniu pacjentów i że jeden duży zbiornik tlenu nie wystarcza w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania.

Mieczysław Szczurek starosta cieszyński. fot. www.szpitalslaski.plLecznica uzyskała dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości blisko miliona 300 tysięcy złotych właśnie na sfinansowanie rozbudowy i modernizacji instalacji.

Mieczysław Szczurek: To druga instalacja tlenowa, czyli dublowanie instalacji tlenowej. Mamy w tej chwili w szpitalu dwa zbiorniki, dwa parowniki i dwie instalacje, dwa rurociągi, które doprowadzają ten tlen do budynku szpitala. Parownik ma określoną wydajność i przy wzmożonym zapotrzebowaniu po prostu zamarzał, co może nie do końca uniemożliwiało, ale bardzo utrudniało podawanie tego tlenu. W tej chwili mamy zdublowane instalacje. Drugi parownik ma znacznie większą wydajność, bo to głównie chodzi właśnie o możliwość odparowania tego ciekłego tlenu. Tak więc w normalnych warunkach jedna będzie normalnie funkcjonować, a druga jako rezerwowa. Gdyby odpukać wróciła sytuacja takiego zwiększonego zapotrzebowania, to myślę, że jesteśmy w tej chwili dobrze przygotowani do każdej takiej sytuacji.

– zapewnia starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek.

nowe karetki

Nowe karetki w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. fot. www.szpitalslaski.pl

W Szpitalu Śląskim pojawiły się też nowe karetki:

Mieczysław Szczurek: Jedną z tych karetek szpital kupił z pieniędzy pozyskanych ze środków psychiatrycznych ze wszystkich funduszy. Do drugiej karetki myśmy dofinansowali te 300 tysięcy, to jest blisko 75%. Stare, które były dyrektor szpitala twierdzi, że jeszcze będą się nadawały, żeby jeździć. U nas jest takie powiedzenie „kole komina”, czyli generalnie po terenie szpitala, czyli najbliższej okolicy, ale nie ma ryzyka takiego, że jeżeli gdzieś dalej taka karetka zawiedzie, to chory zostanie na drodze nieraz w złych warunkach atmosferycznych i nie wiadomo wtedy co z nim zrobić. A jako taki transport bardzo lokalny, może rzeczywiście jeszcze się przydadzą.

Obie nowe karetki kosztowały cieszyński szpital ponad 860 tysięcy złotych.

fot. www.szpitalslaski.pl

Wymieniono także wyeksploatowany aparat RTG z roku 2002 na zupełnie nowy aparat z roku 2022 kostno-płucny Calypso F. Nowe urządzenie jest w pełni cyfrowe i posiada niezbędne wyposażenie. Wykonanano prace instalacyjne i specjalistyczne testy konieczne do uruchomienia, odbioru i prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023