Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe miejsca w Czerwionce-Leszczynach z bezpłatnym dostępem do internetu

Facebook Twitter

Hotspoty pojawiły się w pięciu lokalizacjach. To targowisko miejskie, Centrum Usług Społecznych, Zameczek w Leszczynach, Orlik w Czerwionce i Rynek w Dębieńsku. Do tej pory z bezpłatnego internetu można było korzystać na Placu Rekreacyjnym w Czerwionce.

fot. czerwionka-leszczyny.pl

Wybierając nowe lokalizacje wzięto pod uwagę analizę, która pokazała, gdzie najczęściej przebywają mieszkańcy. Tak, aby później z hotspotów mogła korzystać jak największa liczba internautów. Publiczna sieć WiFi mogła powstać dzięki dotacji z unijnego projektu. Mówi główny specjalista ds. dostępności w UGiM Czerwionka-Leszczyn:

Michał Stokłosa: Oddajemy pięć nowych lokalizacji, w których będzie można skorzystać z bezpłatnego dostępu do publicznych sieci WiFi – są to tak zwane hotspoty. Do tej pory hotspot działał na terenie Placu Rekreacyjnego w Czerwionce i bezpłatny dostęp do internetu spotkał się tam z pozytywnym odbiorem. Wybierając lokalizacje dla kolejnych hotspotów kierowaliśmy się przede wszystkim natężeniem odwiedzalności tych miejsc przez naszych mieszkańców. Jeżeli tworzymy hotspot, to robimy to po to, żeby jak największa liczba osób mogła z niego skorzystać, muszą to być więc miejsca, z których korzysta wiele osób – stąd wybór konkretnych lokalizacji na terenie Czerwionki-Leszczyn.

Punkt bezpłatnego internetu znajduje się także w parku przy leszczyńskim zameczku. Przebywając w tym miejscu w łatwy sposób można połączyć się z bezprzewodową siecią internetową włączając WiFi w telefonie. Podkreśla pełnomocnik ds. społecznych:

Aleksandra Chudzik: W pewnym momencie pojawił się pomysł, aby oprócz udostępnienia zameczku i parku otaczającego obiekt, stworzyć dla mieszkańców w tym miejscu użyteczną, otwartą przestrzeń internetową. Postanowiliśmy zrealizować tę inwestycje w ramach inicjatywy WiFi4EU, do której zgłosiliśmy naszą gminę i pozyskaliśmy środki na przeprowadzenie tego zadania.

Na terenie Czerwionki-Leszczyn punkty hotspot zostały zlokalizowane w 5 miejscach:

  • Targowisko Miejskie, ul. 3 Maja
  • Centrum Usług Społecznych, ul. Młyńska
  • Zameczek w Leszczynach
  • Orlik w Czerwionce, ul. Kombatantów
  • Rynek w Dębieńsku, ul. Bełkowska – ul. Zabrzańska

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny znalazła się w gronie 3400 miast i gmin z Europy, które otrzymały dofinansowanie w postaci bonu na kwotę 15 tysięcy euro (ponad 64 tys. zł). W ramach instrumentu „Łącząc Europę (CEF) – WiFi4EU” przyznano 371 bonów dla wnioskodawców z Polski, zaś samych wniosków złożono ponad 10 tysięcy z 30 krajów. Łączna pula środków finansowych przeznaczona do rozdysponowania w skali całej Unii Europejskiej wynosiła 51 milionów euro.

Inicjatywa WiFi4EU jest programem wsparcia na rzecz bezpłatnego dostępu do Wi-Fi w wewnętrznych bądź zewnętrznych przestrzeniach publicznych (np. obiektach administracji publicznej, szkołach, bibliotekach, ośrodkach zdrowia, muzeach, parkach i placach publicznych). Dzięki temu społeczności będą w większym stopniu korzystać z jednolitego rynku cyfrowego, użytkownicy uzyskają dostęp do społeczeństwa gigabitowego, zwiększą się umiejętności cyfrowe, a usługi publiczne świadczone w tych przestrzeniach zostaną uzupełnione o dodatkowe możliwości. Bony WiFi4EU mogą być wykorzystywane do sfinansowania instalacji zupełnie nowej publicznej sieci Wi-Fi, do modernizacji istniejącej publicznej sieci Wi-Fi bądź też do rozszerzenia zasięgu istniejącej publicznej sieci Wi-Fi. Zainstalowana sieć nie może powielać istniejących bezpłatnych ofert prywatnych lub publicznych o podobnych właściwościach, w tym o podobnej jakości.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021