Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe nazwy na mapie Jastrzębia. Obowiązują od dziś

Facebook Twitter

Nowe nazwy w Jastrzębiu. Na ostatniej sesji radni nadali nazwę rondu i zmienili nazwę na jednej z ulic. Rondo Powstań Śląskich to skrzyżowanie ulicy Granicznej, Północnej i alei Józefa Piłsudskiego. Zmieniono nazwę odcinka ulicy pomiędzy nowym rondem a ulicą Pszczyńską. To teraz aleja Ludwika Piechoczka.

Nazwa ronda „Powstań Śląskich” wpisuje się w jednolity i konsekwentny układ nazewnictwa ulic i rond na szlaku głównego ciągu komunikacyjnego miasta (aleja Józefa Piłsudskiego – aleja Jana Pawła II – ul. Armii Krajowej), związanego z „wolnościową” historią naszego miasta, regionu i kraju. Nazwa Rondo Powstań Śląskich zaistnieje w przestrzeni publicznej Jastrzębia-Zdroju w miejscu węzła drogowego o szczególnie eksponowanej lokalizacji i ważnej roli w układzie komunikacyjnym miasta. Będzie uniwersalnym wyrazem hołdu władz i mieszkańców miasta złożonego wszystkim bohaterom czynu powstańczego, którzy w latach 1919-1921 podjęli walkę zbrojną o przyłączenie ziemi śląskiej do państwa polskiego

– tłumaczy prezydent Anna Hetman.

Nazwa alei to hołd dla Ludwika Piechoczka – działacza plebiscytowego, dowódcy powstańczego we wszystkich powstaniach śląskich, posła do Sejmu Śląskiego i Sejmu RP, zamordowanego w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Za swoje zasługi otrzymał wysokie odznaczenia, takie jak: Order Virtuti Militari V klasy, Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych, Gwiazdę Górnośląską oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023