Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe obostrzenia w kraju. Minister zdrowia ogłosił działania rządu w związku z dużą liczbą zachorowań

Facebook Twitter

Testowanie w miejscach pracy, obowiązkowe szczepienia w 3 grupach zawodowych i nauka zdalna przed i po przerwie świątecznej. Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej właśnie ogłosił działania rządu w związku z dużą liczbą zachorowań i pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa.

fot.Twitter/ Ministerstwo Zdrowia

Jak powiedział Adam Niedzielski:

Sytuacja jest ustabilizowała, te liczby zakażeń są na bardzo zbliżonym poziomie. Scenariusz, kiedy ta liczba będzie się utrzymywała, a nie malała jest poważnym zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej.

Dlatego przygotowany zostanie projekt ustawy. Na jej mocy, pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wyniku testu. Testy będą zagwarantowane za darmo. Drugim elementem są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Od 1 marca wprowadzone zostaną dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Kilka dni, które poprzedzają ferie świąteczne, od 20 do 23 grudnia, ale także okres po feriach, do święta Trzech Króli, będzie z nauką zdalną. 10 stycznia będzie powrót do normalnego trybu szkolnego.

Nowe zasady bezpieczeństwa:

Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z Covid-19 zdecydowano o podjęciu stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzone zostają dodatkowe zasady bezpieczeństwa:

Od 15 grudnia zostają wprowadzone limity 30% obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki, kluby. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę

-informuje wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Do początku stycznia będą obowiązywały ograniczenia dotyczące aktywność i możliwość prowadzenia klubów i dyskotek. Ma być wyjątek na Sylwestra. Od 15 grudnia obniżony zostanie limity osób w lokalach, restauracjach, barach i hotelach do 30 procent. Zwiększenie limitów może być tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych. Podobnie w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit. W kinach zakaz konsumpcji. Od 15 grudnia zamknięte zostają dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

  • 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych limit do 100 klientów, z wyłączeniem osób zaszczepionych.
  • Od 15 grudnia ograniczony limit w transporcie zbiorowym do 75 procent.
  • Od 15 grudnia obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.
  • Od 15 grudnia wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.
Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj