Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe pojazdy w służbie wodzisławskich strażaków [FOTO]

Facebook Twitter

Państwowa Straż Pożarna w Wodzisławiu ma dwa nowe pojazdy. Wczoraj (21.02.) nastąpiło ich oficjalne przekazanie. To wóz bojowy, który trafi do jednostki w Rydułtowach i wóz kwatermistrzowski z tak zwanym żurawiem, który będzie stacjonował w siedzibie wodzisławskiej straży pożarnej.

pojazdy

Kluczyki do pojazdów przekazał śląski komendant wojewódzki straży pożarnej Jacek Kleszczewski

Śląski komendant wojewódzki straży pożarnej Jacek Kleszczewski

Cieszył się, że na wyposażeniu wodzisławskich strażaków są już nowe samochody.

Jacek Kleszczewski: To już są kolejne pojazdy tutaj przekazane. Ja się bardzo cieszę, że bywam tu cyklicznie i przekazuję pojazdy. To są dwa miliony złotych, które relatywnie wpłyną na bezpieczeństwo mieszkańców tego regionu. Owszem, jest to niebagatelna kwota, natomiast udaje się jednak dzięki temu, że te potrzeby są zauważalne skomponować taki montaż finansowy. To są bardzo potrzebne pojazdy, które długo nie były wymieniane, a teraz już będą służyć.

Marek Misiura komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim

Jaki dokładnie pojazdy trafiły do wodzisławskiej komendy? Do jakich działań będą służyły? Mówi komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, Marek Misiura.

Marek Misiura: Pierwszy samochód to samochód GBA, a to jest pierwszowyjazdowy do jednostki ratowniczo- gaśniczej w Rydułtowach. To jest pierwszy samochód, który wyjeżdża praktycznie do każdego zdarzenia. Najważniejszy wóz bojowy w jednostce, będzie obsługiwał zdarzenia na poziomie około nawet tysiąca zdarzeń w ciągu roku. Tu jest ważna ta niezawodność, bezawaryjność tego wozu. Drugi samochód to samochód kwatermistrzowski z żurawiem, a więc można powiedzieć, że samowystarczalny, obsługiwany przez jednego operatora. Będzie mógł załadować, rozładować ładunek. A ostatnie lata, okres pandemii, okres pomocy humanitarnej Ukraińcom pokazał, że taki samochód jest wręcz niezbędny. Będą służyć jako narzędzia strażakom, a będą niosły pomoc mieszkańcom powiatu.

pojazdy

Nowe pojazdy kosztowały ponad 2 miliony złotych. Wóz ratowniczo-gaśniczy za ponad milion 100 tysięcy złotych zakupiła z własny środków Śląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Ponad 900 tysięcy kosztował drugi pojazd, większość środków na jego zakup pozyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, część środków przekazało także wodzisławskie starostwo, oraz gminy: Gorzyce, Godów i Lubomia. Strażacy pochwalili się nie tylko nowymi wozami, mają także inny, nowy sprzęt potrzebny w akcjach ratowniczych.

Marek Misiura:  Zakupiliśmy również taki system lód-woda. Jest to katamaran do działań ratowniczych i w okresie zimowym, w okresie letnim. W okresie zimowym, gdy akweny wodne są skute lodem, możemy się nim poruszać, ale również w lecie, żeby nieść pomoc potrzebującym na wodzie. Mamy również zakupioną tamę parkanową i do niej przyczepę ze zwijadłem. To jest też sprzęt potrzebny do działań na wodach. W ubiegłym roku mieliśmy zdarzenia na rzece Odrze na całej długości. Gdzie tego typu sprzęt był używany przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Również teraz znajduje się w Komendzie Powiatowej w Wodzisławiu Śląskim.

Dodajmy, że ten sprzęt kosztował ponad 150 tysięcy złotych, a zakupiono go za środki przekazane przez wojewodę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023