Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Nowe przepisy – mniej pielęgniarek. W Rybniku Sześćdziesięciu brakuje

Facebook Twitter

Sześćdziesięciu pielęgniarek brakuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. W związku z brakiem pracowników lecznica ogranicza liczbę łóżek na oddziałach. To efekt lipcowego rozporządzenia, zgodnie z którym na jedno łóżko na oddziale zachowawczym ma przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego, a na oddziale zabiegowym 0,7 etatu.

Mówi Michał Sieroń rzecznik WSS 3 w Rybniku:

Na dzisiaj mamy około sześćdziesięciu brakujących etatów, co przekładając na sytuację szpitala, tworzy konieczność po pierwsze: utworzenia sześćdziesięciu nowych etatów, a po drugie: pozyskania tych pracowników na rynku a jak wiemy, na rynku takiej ilości pielęgniarek absolutnie nie ma.

W związku z nowymi zasadami zatrudnienia pielęgniarek już od kilku miesięcy w rybnickim szpitalu ograniczano liczbę łóżek na oddziałach – przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Michał Sieroń rzecznik WSS 3 w Rybniku:

Ograniczamy po pięć, siedem, dziesięć łóżek maksymalnie na oddziałach. To jest mniej więcej 10 do 20%. Największy problem jest na tych oddziałach, gdzie zwiększono te normy w sposób znaczący, czyli pediatria, neonatologia. Nie chcielibyśmy w sposób drastyczny ograniczać, natomiast tam, gdzie musimy, no to będziemy.  

Zmiany wprowadzone przez rząd miały poprawić komfort pracy pielęgniarek. Tymczasem ministerstwo, mimo iż szpitale alarmowały o braku ich na rynku, wprowadziły zmiany:

Mam wrażenie, że pomimo że były konsultacje, bo myśmy już wcześniej raportowali o tych wakatach, które były. Przepisy weszły mimo to w życie. Pomimo że wiemy, jaka jest sytuacja na rynku, ja również słyszałem wypowiedzi ministerialne, że zwiększa się liczba absolwentów, natomiast zmniejsza się procent pielęgniarek, które wchodzą na rynek pracy. To jest ten problem.  

Dziś na około 10 tysięcy pielęgniarek odchodzących na emeryturę, 6 tysięcy kończy szkołę, z czego na rynek wchodzi od 2 do 4 tysięcy. Co roku deficyt się pogłębia.
Jak wygląda sytuacja w innych szpitalach? Sprawdzamy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj